Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Kwas foliowy może zapobiegać powstawaniu zajęczych warg u dzieci
02.03.2007
Wyniki badań opublikowane dnia 19 lutego 2007 roku wykazują, że stosowanie kwasu foliowego jako suplementu diety przez kobiety w ciąży wyraźnie zmniejsza ryzyko urodzenia dziecka o zajęczej wardze i z podzielonym podniebieniem.


Badacze z Narodowego Instytutu Nauk Przyrodniczych Zdrowia (NIEHS), który jest częścią Narodowych Instytutów Zdrowia, stwierdzili, że spożywanie przez przyszłe mamy 0,4 miligrama kwasu foliowego dziennie ogranicza o jedną trzecią ryzyko posiadania przez dziecko podzielonej zajęczej wargi (z lub bez podzielonego podniebienia).

Kwas foliowy jest witaminą B, w formie znajdującej się w roślinach liściastych, owocach cytrusowych, ziarnach fasoli i pełnych ziarnach zbóż. Może być również przyjmowany jako witaminowy suplement diety, a dodaje się go do mąki i innej wzbogacanej żywności. Zalecana dzienna dawka dla osoby dorosłej wynosi 0,4 mg.
Badania zostały przeprowadzone w Norwegii, gdzie odsetek dzieci rodzących się z wadą zajęczej wargi jest jednym z najwyższych w Europie, a gdzie sztuczne wzbogacanie żywności kwasem foliowym jest prawnie zabronione. Wśród rodziców 1336 dzieci narodzonych w latach 1996 – 2001 przeprowadzono ankiety dotyczące ogólnych informacji zdrowotnych oraz, następnie, dotyczące diety i sposobu odżywiania w czasie trwania ciąży.

Badacze szacują, że 22% stwierdzonych przypadków wystąpienia u dzieci podzielonego podniebienia można było uniknąć, gdyby wszystkie kobiety w ciąży zażywały 0.4 mg kwasu foliowego dziennie.

Źródło: www.newsrx.com





KOMENTARZE
Newsletter