Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Która firma jako pierwsza wprowadzi do użytku lek na raka oparty na technologii siRNA?
23.05.2007
Firma Calando Pharmaceuticals ogłosiła kilka dni temu plany wprowadzenia nanocząsteczki CALAA-01 zawierającej siRNA w pierwszą fazę badań klinicznych jeszcze w tym roku.
Lek ten działa na podjednostkę M2 reduktazy rybonukleotydowej, dobrze znanego celu w leczeniu nowotworów. Nanocząsteczka CALAA-01 poprzez wiązanie z transferryną będzie pobierana przez komórki nowotworowe.


Od czasu odkrycia siRNA, wiele firm farmaceutycznych skupiło się na poszukiwaniu terapeutyków opartych właśnie na tej technologii. Do tej pory, tylko 5 terapii weszło w fazę badań klinicznych, jednak żadna z nich nie dotyczy raka.

Calando Pharmaceuticals jest w trakcie przeprowadzania badań toksyczności na szczurach i naczelnych oraz zwiększania skali procesu produkcji. To pozwoli na złożenie wniosku do FDA.

Najwiekszy konkurent Calando Pharmaceuticals w tym obszarze, Silence Therapeutics, znany poprzednio jako SR Pharma, zamierza wystąpić do FDA z podobnym wnioskiem w przyszłym roku.

Z kolei przedstawiciel Silence Therapeutics, Atugen, wraz z partnerami – Quark Biotech i Pfizer – pracują obecnie nad terapią siRNA mogącej pomóc w leczeniu zwyrodnienia plamki żółtej związanej z wiekiem (Age-related Macular Degeneration, AMD). Także kilka innych firm wykorzystuje technologię siRNA, wśród nich Alnylam Pharmaceuticals z nanocząsteczką ALN-RSV01, która została wprowadzona w I etap badań klinicznych jako lek zwalczający syncytialny wirus oddechowy (RSV) czy Opko, której terapia na AMD i cukrzycowy obrzęk plamki (Diabetic Macular Edema, DME) weszła już w II fazę badań klinicznych.

Technologię siRNA rozwijają jak na razie nieliczne firmy na świecie, w tym także jedna firma polska – Celon Pharma.


Źródło: www.drugresearcher.com

Więcej o technologii siRNA w specjalnym dziale Serwisu Biotechnologicznego poświęconym tej nowatorskiej metodzie terapii: link.
KOMENTARZE
Newsletter