Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Koniec mody na e-papierosy?
Mało kto po wprowadzeniu na rynek polski e-papierosów wróżył im aż tak duży sukces. Różnorodność smaków, aromatów sprawia, że każdy, nawet ekstrawagancki konsument jest w stanie wybrać coś dla siebie. Zwolennicy e-palenia jako główny proargument podają mniejszą toksyczność używki. Dlaczego więc WHO postuluje wprowadzenie zakazu użytkowania produktu w miejscach publicznych?

 

Elektroniczny papieros faktycznie pozwala zaspokoić głód nikotynowy, ale to nadal używka dostarczająca do organizmu toksyczną substancję, która uzależnia.

WHO wzywa do wprowadzenia zakazu palenia wewnątrz pomieszczeń e-papierosów. Dopóki brak jest dowodów na całkowity brak toksyczności „urządzenia” postulat taki jest trzeba przyznać uzasadniony. Światowa Organizacja Zdrowia wnosi o zaostrzenie przepisów dotyczących korzystania z „nowoczesnej” używki w zamkniętych obiektach publicznych, w komunikacji miejskiej, na przystankach i kategorycznego zakazu ich sprzedaży osobom poniżej osiemnastego roku życia. Naukowcy już dawno zidentyfikowali nikotynę i inne toksyny w tym wiele kancerogenów w dymie pochodzącym z e-papierosów różnych producentów - więc nie jest pewne, czy urządzenia dostarczają czystej nikotyny. Nośnikiem nikotyny jest glikol propylenowy. Brak jest naukowych badań mówiących o jego szkodliwości dla ludzkiego organizmu podczas przewlekłego stosowania. U ludzi biernie narażonych na ten szkodliwy czynnik odnotowano natomiast przypadki zaburzenia czynności płuc. Ryzyko zachorowania na raka biernych palaczy jest mniejsze niż w przypadku papierosów, ale większe niż gdyby w ogóle pary z e-papierosa nie wdychali.

Według Organizacji ludzie nie powinni mieć zezwolenia na stosowanie e-papierosów w miejscach gdzie już dziś palenie wyrobów tytoniowych jest zakazane, dopóki nie ma dowodów na to, że dym z takiego elektronicznego urządzenia nie szkodzi osobie go wdychającej. WHO zaleca również, aby na produktach zaczęły pojawiać się ostrzeżenia zdrowotne, że nikotyna w każdej formie uzależnia oraz powoduje wiele chorób w tym u nienarodzonych dzieci i młodzieży. Niektóre produkty tego typu dostępne przez Internet zawierają wystarczającą ilość nikotyny, aby zabić dorosłą osobę, jeżeli zostaną połknięte przypadkowo.  

Wprowadzenie e-papierosów jest szczególnie modne wśród młodych ludzi, stwarza możliwość „ukrycia się” z nałogiem przed rodzicami, ponieważ nie wyczują oni zapachu dymu. Dodatkowo dodatek nut zapachowych owocowych, alkoholowych i innych stanowi dodatkową zachętę do popisywania się przed rówieśnikami, chęci zaimponowania im. Małe dzieci natomiast mogą pachnący słodko wynalazek potraktować jako zabawkę i chcący naśladować dorosłych są w stanie sobie bardzo zaszkodzić.  Raport poruszający ten problem ma ujrzeć światło dzienne już w październiku bieżącego roku na ramowej konwencji WHO w Moskwie, jego fragment mówi: „ regulacja obecnego stanu rzeczy dotycząca używania e-papierosów jest warunkiem koniecznym by zminimalizować skutki epidemii tytoniowej, zwłaszcza u młodych osób, oraz zoptymalizować potencjał korzyści i strat dla szeroko pojętego zdrowia publicznego”. WHO zapewnia również o konieczności rozpoczęcia odpowiednich badań wpływu dymu z e-papierosów na zdrowie osób go wdychających.

W rzeczywistości jednak świat powinien raczej skupić się na promowaniu zdrowego trybu życia bez nikotyny. Tymczasem e-papieros w świadomości palacza stanowi zdrowszą alternatywę. Ponad 80% użytkowników tej nowoczesnej używki pali również tradycyjne papierosy. Z drugiej strony inny raport dowodzi, że palacze, którzy są zdeterminowani do walki z nałogiem częściej osiągają sukces kiedy przerzuca się ze zwykłych na e-papierosy.

Jak więc skutecznie walczyć z nałogiem? Można śmiało powiedzieć, że ile palaczy tyle opinii. Naukowo potwierdzona skuteczność wykazuje racjonalnie prowadzona nikotynowa terapia zastępcza (gumy, spraye, lalmelki, plastry), jednakże najważniejszym elementem skutecznego wychodzenia z nałogu są chęci, wsparcie otoczenia i oczywiście silna wola palacza.

Źródła

 

http://www.pharmaceutical-journal.com/news-and-analysis/news/who-calls-for-ban-on-indoor-use-of-e-cigarettes/20066268.article

 

The Pharmaceutical Journal, 20 September 2014, Vol 293, No 7828, online | URI: 20066415

KOMENTARZE
Newsletter