Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Kłopoty Pfizera
22.10.2007
Pfizer, największy na świecie koncern farmaceutyczny, podał w czwartek, że jego zyski spadły o 77 proc.
To przede wszystkim skutek wycofania z rynku leku Exubera, czyli podawanej doustnie formy insuliny. Firma poinformowała, że operacja ta będzie ją kosztować 2,8 mld dol.

Zysk netto nowojorskiego giganta w trzecim kwartale 2007 r. spadł z 3,4 mld dol. do 761 mln dol. Exubera, która dla cukrzyków stanowiła alternatywę wobec wstrzykiwania insuliny, uważana była kiedyś za jeden z najbardziej obiecujących produktów Pfizera.

Przed wprowadzeniem leku na rynek pod koniec zeszłego roku powszechnie spekulowano, że może stać się przebojem rynku farmaceutycznego i przynosić koncernowi przychody ze sprzedaży w wysokości aż 2 mld dol. rocznie. Jednak pomimo zainwesvwania 900 mln w badania i kolejnych milionów w marketing, Pfizerowi nie udało się przezwyciężyć obaw pacjentów, związanych z rozmiarami inhalatora i stosunkowo mało dokładnym systemem dozowania.

Ponieważ Exubera była prawie trzy razy droższa niż insulina podawana dożylnie, wiele rządów odmówiło jej finansowania, chyba że pacjent udowodni, że ma lęk przed igłami. Lek sprzedawał się więc słabo, na poziomie zaledwie 4 mln dol. Do porażki przyznał się nawet Jeff Kindler, prezes Pfizera, potwierdzając, iż lek "nie zdołał zdobyć akceptacji pacjentów i lekarzy". Dyrektor finansowy firmy, Frank D'Amelio dodał, że wynoszący 2,8 mld dol. odpis zawiera 661 mln dol. w akcjach, 1,1 mld w aktywach niematerialnych, 454 mln w papierach dłużnych oraz 584 mln innych kosztów.

Innym powodem finansowych kłopotów Pfizera jest słabnąca sprzedaż Lipitora, leku obniżającego poziom cholesterolu, który jest najlepiej sprzedającym się na świecie lekarstwem na receptę. Przychody z jego sprzedaży spadły w trzecim kwartale do 3,2 mld dol. wobec 3,3 mld w ubiegłym roku.

Europejski Urząd Patentowy podał, że jego organ apelacyjny uchylił patent na opracowany na zasadzie dwa w jednym lek koncernu Astra-Zeneca przeciw astmie o nazwie Symbicort. Może to zagrozić jego sprzedaży. Decyzja ta jest zwycięstwem producentów leków generycznych, którzy dążyli do unieważnienia patentu na Symbicort.

Źródło: Polska
KOMENTARZE
Newsletter