Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Katarzyna Lisowska: „Pacjenci hematoonkologiczni potrzebują dostępu do innowacyjnych terapii już od pierwszej linii leczenia”
Katarzyna Lisowska: „Pacjenci hematoonkologiczni potrzebują dostępu do innowacyjnych terapi

Jakie są obecnie priorytety i główne oczekiwania pacjentów hematoonkologicznych? O co pytają przedstawicieli organizacji pacjentów i innych chorych na grupach wsparcia? Dlaczego w niektórych chorobach tak ważne jest, by już na początku procesu leczenia otrzymali najlepszą możliwą terapię? O tym opowiada Katarzyna Lisowska, liderka Stowarzyszenia Hematoonkologiczni.

Fot. Katarzyna Lisowska, źródło: YouTube mZdrowie

 

– Nasi pacjenci na grupach wsparcia przede wszystkim pytają o pierwszą linię leczenia. Taką linię leczenia, która pomoże im być zdrowym i funkcjonować przez następne lata. Więc pierwsza linia leczenia, to jest taka optymalna linia, gdzie ten pacjent wróci do zdrowia, wróci do życia, wróci do rodziny, wróci do najbliższych i nie będzie leczony latami, co jest też obciążeniem dla systemu, tylko będzie leczony terapią określoną w czasie, czyli jest to policzalne. I wtedy taki pacjent wie, że dwa lata musi się przeleczyć, a następne lata będzie mógł żyć w remisji. Bo pamiętajmy, że im gorzej leczony pacjent od pierwszej linii leczenia, tym później coraz krótsze są te remisje. Nowoczesne leki dążą zatem do tego, żeby ten pacjent był jak najdłużej w remisji – mówiła podczas konferencji z okazji inauguracji raportu „Nowotwory układu chłonnego” opracowanego przez Modern Healthcare Institute Katarzyna Lisowska. 

KOMENTARZE
news

<Grudzień 2023>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Newsletter