Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Inwestycja przełomu 2011/2012: Fundusz JCI Venture celuje w nanofarmakologię.
03.01.2012

Kilka dni temu, 29 grudnia 2011 r., fundusz JCI Venture powołał spółkę novel-iD Sp. z o.o. dostarczającą produkty, rozwiązania i specjalistyczne usługi z zakresu nanotechnologii i farmacji. Przedmiotem działania nowej spółki portfelowej funduszu są liposomowe nośniki substancji czynnych a głównymi odbiorcami producenci leków oraz kosmetyków.

Pomysłodawcy novel-iD współpracujący z naukowcami Laboratorium Biofizyki Agregatów Makrocząsteczkowych Politechniki Wrocławskiej to osoby mające wieloletnie, bogate doświadczenie w rozwijaniu i komercjalizacji innowacyjnych rozwiązań dot. nośników liposomowych. Wspólnie otrzymali nagrodę Prezesa Rady Ministrów za rozwój technologii kierowanych nośników leków.

JCI Venture wstępnie związała się z novel-iD na okres 3 lat, w zamian za mniejszościowy pakiet udziałów wartych kilkaset tysięcy złotych. Dodatkowo w Parku Life Science udostępniono spółce novel-iD specjalistyczne laboratorium na atrakcyjnych warunkach. Wsparcie finansowe zostało poprzedzone m.in. wykonaniem badań
czystości patentowej.

O inwestycji opowiada p. Paweł Szydłowski, Dyrektor inwestycyjny JCI Venture Sp. z o.o. Co Państwa przekonało do zawiązania współpracy z pomysłodawcami technologii?

Do współpracy przekonały nas liczne czynniki. Liczyło się przygotowanie pomysłodawców do prowadzenia spółki i opracowania zaplanowanych innowacyjnych formulacji lekowych: wieloletnia, poparta publikacjami i nagrodami kariera naukowa; kilkuletnie doświadczenie w pracy w przemyśle farmaceutycznym i zarządzaniu projektami life science, determinacja pomysłodawców i gotowość zaangażowania się w pełni w działalność spółki, opracowania i obiecujące wyniki badań wnoszone przez pomysłodawców do spółki, możliwość wejścia w obszar rynku o niewielkiej konkurencji i dużym potencjale wzrostu.

Jakie są perspektywy udania się inwestycji i wzrostu wartości spółki?

Inwestycje w innowacyjne spółki na wczesnej fazie rozwoju obarczone są znacznym ryzykiem. Jednakże analizy wykonane przez Brokerów Technologii JCI Venture dysponujących specjalistyczną wiedzą wskazują, że projekt Novel-iD ma bardzo dobre podstawy naukowe, harmonogram i budżet prac badawczych zostały bardzo precyzyjnie zaplanowane, niezbędny kapitał i infrastruktura zapewniane są przez Jagiellońskie Centrum Innowacji oraz JCI Venture, a analiza rynkowa wskazuje, że opracowane produkty wypełnią nisze rynkowe ze względu na swoje innowacyjne zastosowania możliwe dzięki znaczącemu zwiększeniu efektywności substancji czynnej. W związku z ograniczeniem najważniejszych ryzyk typowych dla projektu lekowego, JCIV oczekuje osiągnięcia przez Novel-iD sukcesu rynkowego i wygenerowania ponadprzeciętnej stopy zwrotu na zainwestowanym kapitale.

Czy po okresie 3 lat JCI Venture chce wyjść z inwestycji w 100%, czy w zamierzeniu ma dalej bycie jeszcze częściowym udziałowcem z możliwością wpływu na decyzje spółki? W jakiej formie planowane jest wyjście z inwestycji? Czy będzie ono wiązało się z wejściem na NewConnect?

Decyzja o modelu wyjścia z transakcji zostanie podjęta po opracowaniu przez Novel-iD własnych produktów i podjęciu decyzji o ostatecznym sposobie ich komercjalizacji. Na chwilę obecną JCIV dopuszcza zarówno odsprzedaż udziałów pomysłodawcom, inwestorom branżowym, jak i wprowadzenie spółki na rynek NewConnect i sprzedaż akcji w ofercie prywatnej. Zakładane jest całkowite wyjście z inwestycji po 3 latach, ale  JCIV postrzega Novel-iD jako spółkę o wysokim potencjale budowania wartości i jeżeli  spółka będzie dynamicznie rozwijała się po zaplanowanym okresie inwestycyjnym nie jest wykluczona sprzedaż tylko części posiadanych udziałów w celu pozyskania środków na reinwestycję w kolejne projekty. Ostateczna decyzja o wyjście inwestycyjnym zostanie podjęta z uwzględnieniem interesu ekonomicznego JCIV, ale także po konsultacjach z Pomysłodawcami i wspólnym wyborze najkorzystniejszego wariantu dalszego rozwoju Novel-iD.

Jagiellońskie Centrum Innowacji (JCI) to spółka powołana przez Uniwersytet Jagielloński w celu zarządzania projektem Parku LifeScience. Spółka pozyskała na ten cel dofinansowanie z funduszy strukturalnych. Wartość całego projektu szacuje się na 200 mln zł. Firma zajmuje się także promocją Krakowa jako miejsca dla rozwoju nauk przyrodniczych tj. biotechnologii, biomedycyny, chemii, biochemii, farmakologii, biofizyki, fizyki.

Spółka JCI Venture, która została powołana przez Jagiellońskie Centrum Innowacji Sp. z o.o. oraz Satus Venture Sp. z o.o. w 2008 roku, specjalizuje się inwestycjach w obszarze nauk przyrodniczych (life science) i stara się dotrzeć przede wszystkim do osób indywidualnych, naukowców (na różnych etapach ich kariery) oraz przedsiębiorców, którzy chcą rozwinąć swój projekt w postaci spółki kapitałowej. Na każdy z rozwijanych projektów JCI Venture jest w stanie samodzielnie przeznaczyć do 200 000 euro.

 

 

W imieniu portalu Biotechnologia.pl serdecznie dziękujemy za udzielenie informacji wszystkim zaangazowanym przedstawicielom JCI Venture.

Red. Joanna Roga

KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2027>

pnwtśrczptsbnd
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
Newsletter