Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Insulina glulizynowa pierwszym refundowanym szybko działającym analogiem insuliny w fiolce do wstrzykiwań.
Insulina glulizynowa pierwszym refundowanym szybko działającym analogiem insuliny w fiolce
Na liście leków refundowanych, obowiązującej od 1 maja, pojawił się szybko działający analog insuliny. Apidra jest jedyną refundowaną insuliną w postaci roztworu do wstrzykiwań, którą można podawać za pomocą pompy insulinowej.

Insulina glulizynowa (kwas glutaminowy w pozycji B29 i lizyna w pozycji B3) to szybko działający analog insuliny ludzkiej. Otrzymuje się ją na drodze rekombinacji DNA przy wykorzystaniu E. coli. Działa ona szybciej niż naturalna insulina ludzka, efekt podania pojawia się po 10-20 minutach od podania s.c. Lek Apidra stosowany jest w cukrzycy u dorosłych, młodzieży i dzieci od 6 roku życia, które wymagają leczenia insuliną.

Fakt dostępności insuliny glulizynowej w postaci roztworu do wstrzykiwań w fiolce jako leku refundowanego jest powodem do radości, jak twierdzi producent. Nie można mieć co do tego wątpliwości – nowe metody leczenia powinny być dostępne dla Polskich pacjentów. Pompy insulinowe stanowią takie nowoczesne rozwiązanie. Problem może stanowić jedynie dostępność insuliny w hurtowniach farmaceutycznych – z problemem dostępności wielu leków, również insulin, farmaceuci borykają się na co dzień.

 Lek Apidra należy stosować w schematach leczenia, w których stosuje się insulinę będącą połączeniem insuliny o pośrednim czasie działania i szybko działającej insuliny, insulinę długodziałającą lub analog insuliny podstawowej. Można go również stosować z doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi.

Źródła

informacja prasowa sanofi

KOMENTARZE
Newsletter