Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Informacja prasowa: Efektywność kosztowa terapii biologicznych w RZS
03.09.2009
W związku ze zwiększającymi się wciąż możliwościami terapii Reumatoidalnego Zapalenia Stawów zapraszamy do zapoznania się z relacją ze spotkania reumatologów i ekspertów w zakresie farmakoekonomii i ewidencji pacjentów leczonych na RZS.
Spotkanie odbyło się w Centrum Prasowym Foksal w Warszawie

Dziś eksperci i dziennikarze zapoznali się z wynikami pierwszego w Polsce badania określającego charakterystykę demograficzno-kliniczną pacjentów leczonych w ośrodkach prowadzących terapie w ramach Terapeutycznego Programu Zdrowotnego Leczenia Reumatoidalnego Zapalenia Stawów. Spotkanie odbyło się w Centrum Prasowym Foksal w Warszawie.


Na zaproszenie prof. dr hab. Witolda Tłustochowicza, Prezesa Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego oraz Kierownika Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Wojskowego Instytutu Medycznego, odpowiedzieli rządowi i niezależni eksperci z zakresu farmakoekonomii, oceny technologii medycznych i prawa farmaceutycznego.

Na spotkaniu omawiano wyniki badania przeprowadzonego w maju i czerwcu br, w którym analizowano dane demograficzno-kliniczne dotyczące 291 chorych z 13 ośrodków prowadzących leczenie biologiczne reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) w Polsce. To pierwsze tego typu przekrojowe spojrzenie na chorych cierpiących na RZS, leczonych lekami modyfikującymi przebieg choroby (LMPCh) w monoterapii oraz w terapii skojarzonej z innymi LMPCh lub z lekami biologicznymi. Dziś wyniki badania dyskutowane były na forum publicznym.

Zgodnie z obowiązującym Terapeutycznym Programem Zdrowotnym status terapii inicjującej, czyli takiej, od której zawsze należy rozpoczynać leczenie, uzyskał infliksymab.

Dr Maciej Niewada, autor raportu, i dr Robert Plisko – autor analizy kosztowej zaprezentowali wyniki ankiety i analiz. Wynika z nich, że efektywność kosztowa infliksimabu, czyli terapii inicjującej w obecnym programie terapeutycznym, jest spełniona dla pacjentów o wadze poniżej 67 kg. Dziś pacjenci, którzy ważą więcej niż 67 kg, leczeni są w terapii inicjującej infliksymabem, lekiem biologicznym. Infliksymab ze względu na najniższą cenę, zyskał status terapii inicjującej.

Ideą ustanowienia terapii inicjującej było zapewnienie najniższego kosztu terapii lekiem biologicznym, a co za tym idzie, najbardziej efektywne wykorzystanie środków Narodowego Funduszu Zdrowia przeznaczonych na leczenie biologiczne pacjentów z RZS.

Tymczasem koszt leczenia infliksymabem jest zależny od masy ciała pacjenta, ponieważ podaje się go dożylnie w dawce 3mg na każdy kilogram. Infliksymab jest dostępny w fiolkach po 100 mg, stąd u pacjentów o masie do 66 kg wystarczy podanie 2 fiolek leku. U pacjentów o masie 67 kg i powyżej potrzebne są 3 fiolki. Konieczność zastosowania trzeciej fiolki zwiększa koszty leczenia i sprawia, że są one porównywalne z kosztami innych leków z tej samej grupy, tj. adalimumabu i etanerceptu.

Jak wynika z prezentowanego na spotkaniu badania, więcej niż połowa pacjentów (55 procent) waży więcej niż 67 kg i mogliby oni przy takim samym koszcie terapii przyjmować inne leki biologiczne, podawane podskórnie, których dawka nie jest uzależniona od masy ciała. Dyskusja podczas czwartkowego spotkania toczyła się wokół efektywności kosztowej leków w programie terapeutycznym leczenia RZS oraz samej idei terapii inicjującej.

Krytycznie ocenia ją Dyrektor Agencji Oceny Technologii Medycznych, Wojciech Matusewicz: „Ja jako lekarz z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem nie jestem fanem terapii inicjującej, ponieważ wielu lekarzy chciałoby mieć większą swobodę w wyborze terapii.”

Idei terapii inicjującej bronił natomiast Prezes Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego, prof. dr. hab. Witold Tłustochowicz: „terapia inicjująca pozwala obniżyć cenę leku. Dodatkowo jestem zwolennikiem ustanowienia cen maksymalnych, co również może przyczynić się do obniżenia cen leków, poprzez konkurencję między firmami.” Dodał jednak, że rolą lekarza nie jest ocena kosztów, ale skuteczne leczenie pacjentów.

Krzysztof Łanda, Prezes HTA Audit i ekspert ds. farmakoekonomii podkreślił, że polskie władze zrobiły krok w we właściwym kierunku wprowadzając elektroniczny system ewidencjonowania pacjentów z RZS, co w przyszłości pozwoli przejrzyście określać koszty terapii, oraz określić czy i kiedy stosować terapię inicjującą.

„Czy NFZ powinien wyłaniać terapię inicjującą?”- pytał Krzysztof Łanda. „Przede wszystkim potrzebujemy jasnych reguł co do zasadności jej wyłaniania i wyboru” – tłumaczył.

Wszyscy eksperci zgodnie stwierdzili, że w przypadku programu terapeutycznego RZS, efektywność kosztowa terapii inicjującej nie zawsze jest taka sama. Z przeprowadzonego badania ewidencyjnego wynika jasno, że większość pacjentów waży więcej niż 67 kg.

Wyniki badania rzucają nowe światło na możliwe kierunki ewolucji Terapeutycznego Programu Zdrowotnego Leczenia RZS. Okazuje się, że technologia, która była dotychczas powszechnie uważana za najtańszą, w przypadku polskiej populacji i przy uwzględnieniu kryterium wagi jest absolutnie porównywalna kosztowo z innymi terapiami biologicznymi.

W Polsce na reumatoidalne zapalenie stawów choruje ok. 400.000 osób, czyli 1 procent Polaków. Ich szansa na zahamowanie postępu choroby zależy od wczesnego wykrycia i leczenia choroby. W Polsce średnio RZS wykrywane jest po 3-4 latach wystąpienia od pierwszych objawów. Dla porównania w krajach skandynawskich średni czas do diagnozy RZS to 6 miesięcy, co przy szerokiej dostępności do leczenia biologicznego pozwala niemal całkowite zahamowanie postępu choroby i stwarza szansę na uniknięcie trwałego kalectwa, do którego prowadzi reumatoidalne zapalenie stawów o przebiegu agresywnym.


Więcej informacji udziela:
Radek Popiel
Konsultant PR, Vision Group Sp. z o.o.
+48 795 566 633
r.popiel@visiongroup.pl
KOMENTARZE
news

<Lipiec 2023>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
Newsletter