Grypa typu A – objawy
Grypa typu A jest zakaźną chorobą układu oddechowego wywoływaną przez wirusy grypy (influenza A virus), należące do rodziny Orthomyxoviridae. Najbardziej typowe objawy grypy to: gorączka, dreszcze, bóle mięśni, kaszel, ból gardła, katar, ból głowy, zmęczenie i osłabienie. U niektórych osób mogą wystąpić wymioty i biegunka. Objawy te zazwyczaj zanikają po 7-14 dniach. W przypadku grypy bardzo ważne jest, aby całkowicie wyleczyć chorobę, ponieważ niedoleczona grypa może spowodować groźne powikłania, takie jak np. zapalenie zatok i uszu, zapalenie płuc, a nawet zapalenie mięśnia sercowego czy opon mózgowych. Na powikłania pogrypowe są szczególnie narażone osoby cierpiące na współistniejące choroby, w tym astmę, cukrzycę czy choroby serca, oraz kobiety w ciąży, seniorzy i dzieci.
Objawy przeziębienia
Przeziębienie jest łagodną infekcją, która atakuje górne drogi oddechowa i objawia się symptomami o umiarkowanym nasileniu. Należą do nich m.in. katar, zatkany nos, a także drapanie lub niewielki ból gardła i kaszel. Niezwykle rzadko pojawia się gorączka i silne wyczerpanie organizmu. Mogą wystąpić bóle mięśni i głowy, ale są one znacznie łagodniejsze niż przy grypie.
Czym różni się grypa od przeziębienia?
Grypa najczęściej zaczyna się szybko i objawia wysoką gorączką, powyżej 38 stopni, natomiast przeziębienie rozwija się stopniowo i przebiega zazwyczaj bez podwyższonej temperatury. Charakterystycznym objawem grypy są też dreszcze, bóle mięśni i duże osłabienie organizmu. W przypadku przeziębienia dolegliwości bólowe są niewielkie i nie zawsze występują. Typowe objawy przeziębiania to: katar, zatkany nos, ból gardła i kaszel. Symptomy te nie zawsze pojawiają się w przebiegu grypy.
Jak leczyć grypę i przeziębienie?
Zarówno grypa, jak i przeziębienie są wywoływane przez wirusy, więc leczenie polega na łagodzeniu objawów infekcji. W przypadku grypy bezwzględnie zalecany jest odpoczynek w łóżku oraz unikanie kontaktu z innymi osobami, aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się wirusa. Aby zmniejszyć bóle mięśni i głowy oraz obniżyć gorączkę, można stosować leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, np. paracetamol lub ibuprofen. Czasem lekarz przepisuje preparat antywirusowy. Ważne jest też picie dużej ilości płynów.
Natomiast w przypadku przeziębienia warto wspierać organizm w procesie powrotu do zdrowia, stosując np. krople do nosa z wodą morską, płukanki do gardła, inhalacje, tabletki do ssania oraz syropy na kaszel suchy lub mokry. Można też sięgnąć po naturalne środki, np. herbaty ziołowe z czarnego bzu, imbiru lub lipy.
Skuteczne sposoby na grypę i przeziębienie
Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Z pewnością najskuteczniejszą metodą zapobiegania grypie jest szczepienie przeciw grypie, które należy wykonać każdego roku. W sezonie infekcji ważna jest właściwa higiena, w szczególności regularne mycie rąk oraz wietrzenie pomieszczeń. Zbilansowana dieta, aktywność fizyczna i odpowiednia ilość snu pomagają wzmocnić odporność organizmu. Jeśli infekcja nas zaatakuje, warto sięgnąć po leki. Na stronie internetowej apteki Wapteka.pl znajduje się szeroki wybór lekarstw i suplementów na grypę i przeziębienie dla dorosłych i dzieci.
KOMENTARZE