Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Grupa Adamed najbardziej innowacyjną firmą farmaceutyczno-medyczną według tygodnika Wprost
10.10.2012

Grupa Adamed została wyróżniona, nie tylko jako producent leków, ale i najbardziej innowacyjna, polska firma farmaceutyczno-medyczna, prowadząca projekty badawcze w obszarze neuropsychiatrii i onkologii.

 


Przeczytaj również:

Polski kandydat do międzynarodowej nagrody Prix Galien!


Maciej Adamkiewicz, Prezes Zarządu Grupy Adamed: Jestem zaszczycony i szczęśliwy. Dziękuję Państwu za wyróżnienie Grupy Adamed w tak prestiżowej kategorii. Cieszę się, że dzięki prowadzonym badaniom będziemy mogli przyczynić się do powstania skutecznych i bezpiecznych terapii dla pacjentów. Dziękuję pracownikom Grupy Adamed oraz współpracującym z nami naukowcom z całej Polski za zaangażowanie i pracę włożoną w rozwój naszych projektów. Otrzymanie Innowatora Wprost 2012 zobowiązuje do tego, aby dążyć do zachowania najwyższych standardów pracy na drodze do poszukiwania nowoczesnych terapii dla polskich pacjentów. Innowator 2012 to także wyraz zaufania do naszej pracy i podkreślenie wiary w to, że osiągniemy sukces. Pragnę w imieniu swoim i wszystkich pracowników firmy przyjąć to zobowiązanie i zapewnić, że uczynimy wszystko, aby powierzonego nam zaufania nie zawieść.

 

W trakcie Gali zorganizowanej przez tygodnik Wprost, nagrody Innowator Wprost 2012, odebrało 21 firm. Statuetka przyznawana była w siedmiu kategoriach takich jak: energetyka, przemysł, usługi dla biznesu, finanse, budownictwo, internet/media/telekom, a także -  farmacja/medycyna. Ceremonię otworzył dyrektor Muzeum Łazienek Królewskich – Tadeusz Zielniewicz, a całość imprezy poprowadził redaktor naczelny tygodnika Wprost – Michał Kobosko, który dodatkowo pełnił funkcję moderatora debaty o innowacjach.

 

Jak inwestować w innowacje?

 

Panie Prezesie, Grupa Adamed kojarzona jest inwestycjami w innowacje. Kiedy Państwo zrozumieli, że chcą rozwijać projekty naukowo-badawcze?

Maciej Adamkiewicz: Poszukiwanie innowacyjnych terapii jest na stałe wpisane w misję Grupy Adamed.Od początku istnienia firmy mieliśmy takie ambicje. Inwestycje w działalność naukowo-badawczą rozpoczęliśmy już w 2001 r. Pierwsiw Polsce  utworzyliśmy własny dział R&D, który -systematycznie rozbudowywany - prowadzi  obecnie badania nad nowymi terapiami w obszarach onkologii i chorób ośrodkowego układu nerwowego.

Jaka jest wysokość nakładów na R&D w Państwa firmie?

Nasze nakłady na działalność badawczo-rozwojową sięgają kwoty 50 mln złotych rocznie.

Jak ocenia Pan współpracę z sektorem naukowym?

Jest dla nas bardzo ważna. Moim zdaniem tylko taka współpraca daje szanse, nie tylko na odnalezienie innowacyjnej terapii, ale i na jej szybką komercjalizację. W 2006 r. jako pierwsza firma w kraju utworzyliśmy konsorcjum naukowo-przemysłowe z Uniwersytetem Warszawskim, Uniwersytetem Jagiellońskim  oraz Akademią Medyczną w Gdańsku, mające na celu wspólną pracę nad lekami oryginalnymi. W zakresie prowadzenia projektów innowacyjnych pracujemy z naukowcami m.in. z Uniwersytetów: Warszawskiego, Gdańskiego, Jagiellońskiego i Adama Mickiewicza w Poznaniu, z instytutów Polskiej Akademii Nauk, z Politechniki Wrocławskiej i Gdańskiej, z Akademii Medycznej w Białymstoku, Gdańsku, Lublinie i Warszawie oraz z naukowcami z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Obecnie przy realizacji projektów innowacyjnych współpracujemy, w ramach różnych projektów badawczych prowadzonych przez Grupę Adamed z ponad 100 osobami w całej Polsce.

Jakie są efekty prac naukowo-badawczych Grupy Adamed?

Nasze innowacyjne portfolio składa się z kandydatów na leki na wczesnym etapie rozwoju. Każdy z nich posiada unikatową hipotezę badawczą.Jako firma posiadamy łącznie 48 patentów i zgłoszeń patentowych. Obecnie prowadzimy pracę w ramach dwóch platform badawczych: neuropsychiatrycznej i onkologicznej. Pracujemy nad nowym rozwiązaniem w leczeniu schizofrenii, choroby dwubiegunowej, depresji oraz choroby Alzheimera.

Czy to prawda, że podejmujecie Państwo działania mające na celu odnalezienie terapii celowanej
w obszarze onkologii?

Tak, w ramach platformy onkologicznej podejmujemy działania w celu opracowania i wdrożenia nowoczesnych, kierowanych leków przeciwnowotworowych o obniżonej toksyczności oraz o wysokiej selektywności działania na komórki nowotworowe. Lek opracowywany w laboratoriach Grupy Adamed będzie terapią, przede wszystkim na nowotwory lite, czyli guzy [tumors], stanowiące obecnie jeden z ważnych nierozwiązanych problemów medycznych. Pierwsze przeprowadzone doświadczenia wskazują na to, że część nowotworów ludzkich – płuc, układu pokarmowego, trzustki, wątroby i szyjki macicy  - wydaje się dobrze odpowiadać na tę terapię. Docelowo mogłaby ona znaleźć swoje zastosowanie w przypadku nowotworów piersi.

Co według pana jest największą barierą dla rozwoju innowacyjności?

Przemysł farmaceutyczny jest gałęzią w dużym stopniu regulowaną. Bardzo dużo zależy właśnie od regulatora. Jeżeli nie ma korzystnego środowiska do tworzenia nowoczesnych i innowacyjnych farmaceutyków, to one po prostu nie powstają.

 

 

Redakcja

KOMENTARZE
news

<Sierpień 2024>

pnwtśrczptsbnd
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
Newsletter