Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Granty Fundacji na Rzecz Wspierania Rozwoju Polskiej Farmacji i Medycyny dla biotechnologów
22.03.2007
W tym roku już po raz piąty zostały rozdane granty naukowe Fundacji na Rzecz Wspierania Rozwoju Polskiej Farmacji i Medycyny. Hasło przewodnie ostatniej edycji brzmiało: „Biotechnologia dla zdrowia”.


W tym roku wybrano dwóch laureatów - Prof. dr hab. Józefa Kura i dr hab. Janusza Szemraja. Tegoroczna edycja to także okazja do świętowania 5-lecia działalności Fundacji. Z tej okazji 12 wybitnych osobistości zostało uhonorowanych medalem pamiątkowym „Za zasługi dla rozwoju Fundacji”.

Polska należy do krajów Unii Europejskiej, które najmniej inwestują w badania naukowe i nowe technologie. W tej sytuacji niezbędne jest wsparcie ze strony sektora prywatnego. Fundacja na rzecz Wspierania Rozwoju Polskiej Farmacji i Medycyny jest pierwszym pozarządowym i trzecim co do wielkości przekazywanych kwot sponsorem polskich naukowców. Polpharma przekazała na działalność statutową Fundacji już 12 milionów zł.

Organizacja od początku swojej działalności przeprowadziła pięć edycji konkursu, na które wpłynęło ponad 300 projektów badawczych. Większość z nich dotyczyła badań podstawowych. Przyznano granty 38 zespołom badawczym, 22 projekty zostały zakończone.

Celem V edycji konkursu było poszukiwanie nowych metod terapeutycznych
i diagnostycznych oraz produktów leczniczych wykorzystujących biotechnologię
.

Grantami V edycji nagrodzono dwa projekty. 
Prof. dr hab. Józef Kur przygotował pracę pt. „Konstrukcja serologicznych zestawów diagnostycznych rozpoznających toksoplazmozę wczesną i przewlekłą”.

- Zarażenie pasożytem Toxoplasma gondi jest rozpowszechnione na całym świecie. Dotyczy ono zarówno ludzi jak i zwierząt (głównie kotów, psów, bydła, owiec, kur
i świń). Według danych Światowej Organizacji Zdrowia szacuje się, iż nabyte zarażenie T. gondi dotyczy około 1/3 ludności świata (w Polsce 60%) – wskazuje Prof. Józef Kur.

Grant otrzymał również dr hab. Janusz Szemraj na realizację projektu pt. „Aktywność biologiczna rekombinowanych białek o właściwościach trombolityczno-zakrzepowych”.

- Zaburzenie przepływu krwi w wyniku zwężenia, lub całkowitego zamknięcia światła naczynia krwionośnego przez zakrzepy wewnątrznaczyniowe, jest powodem zawału mięśnia sercowego, zakrzepicy żył głębokich, choroby niedokrwienia mózgu, czy zatoru płucnego.(…) Celem prowadzonych badań jest próba otrzymania rekombinowanych białek o właściwościach trombolityczno-przeciwzakrzepowych łączących w sobie zalety naturalnie występujących białek oraz odmian z dołączoną sekwencją RGD w celu zmniejszenia agregacji płytek – opowiada naukowiec.

W tym roku Fundacja świętuje jubileusz 5-lecia działalności. Z tej okazji,
12 wybitnych osobistości za zasługi dla rozwoju Fundacji zostanie uhonorowanych medalem pamiątkowym stworzonym przez Ryszarda Stryjeckiego. Prace tego cenionego artysty w dziedzinie medalierstwa znajdują się w zbiorach m.in.: Muzeum Narodowego w Warszawie oraz w British Museum w Londynie.
Uroczystości będzie towarzyszyła również wystawa zdjęć prezentujących  wszystkich, 37 laureatów konkursu. Autorką zdjęć jest znana artystka, fotograf Lidia Popiel, której prace możemy podziwiać w prasie i na wielu wystawach w całej Polsce.

Tradycyjnie, podczas uroczystości zostanie ogłoszona następna, szósta już  edycja konkursu. Tym razem Fundacja zaprasza naukowców do składania wniosków projektów badawczych na temat: „Problem współpracy z pacjentem w leczeniu oraz w profilaktyce chorób przewlekłych: występowanie, ocena, propozycje poprawy”.

Fundacja została założona w listopadzie 2001 roku przez największą polską firmę farmaceutyczną Polpharmę. W ciągu tych pięciu lat działalności zyskała prestiż
i uznanie w środowisku polskich naukowców. 
W 2006 roku Fundacja została wyróżniona nagrodą przyznaną przez wydawnictwo Termedia i otrzymała tytuł – Lider Roku 2006 w Ochronie Zdrowia, Działalność Edukacyjno-Szkoleniowa.


- Fundacja daje szanse polskim naukowcom. Aby zrealizować swoje dążenia naukowe nie muszą wyjeżdżać za granicę i efekty ich pracy zostają w kraju. Chciałbym, aby Fundacja, tak samo jak do tej pory, dopingowała polskich naukowców i  dzięki jej wsparciu udało się im zdobyć polskiego Nobla.  – mówi Jerzy Starak, przewodniczący Rady Nadzorczej Polpharma S.A.
KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2021>

pnwtśrczptsbnd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
Newsletter