Powołanie do życia na przełomie Maja i Lipca 2009 Europejskiej Platformy przeciwdziałania nowotworom.
Inicjatywa ta obejmie prawdopodobnie rozszerzenie obecnych działań w zakresie swobodnej wymiany danych, profilaktyki, dobrej praktyki leczenia oraz priorytetu dla innowacyjnych badań nad rakiem. Jej rozwój, według zamierzeń ma przyczynić się do zmniejszenia różnic w opiece medycznej w krajach Wspólnoty poprzez podjęcie wspólnych, konkretnych działań mających na celu skuteczne zapobieganie i leczenie chorób nowotworowych. Pozwoli to tym samym na lepszy przepływ informacji, narzędzi, metod i dobrych praktyk pomiędzy organizacjami bezpośrednio zainteresowanymi przeciwdziałaniu procesom nowotworzenia. Celem tego projektu jest zaangażowanie szerokiego kręgu podmiotów w państwach członkowskich UE, w tym organów służby zdrowia, ubezpieczycieli, przemysłu farmaceutycznego, środowisk akademickich a także pacjentów pozwalających na wdrażanie polityki przeciwdziałania rakowi na szczeblu krajowym, regionalnym, lokalnym a także indywidualnym.
Propozycję inicjatywy Komisji Europejskiej w sprawie choroby Alzheimera.
Inicjatywa ta ma na celu zwrócenie uwagi rządzących na problem choroby Alzheimera w kontekście starzenia się społeczeństwa Europy, poprawy i wymiany wiedzy na temat przyczyn i przebiegu choroby a także upowszechnienie dobrych praktyk w jej terapii. Działania KE w tym zakresie obejmą prawdopodobnie opublikowanie raportu dotyczącego monitorowania choroby na poziomie europejskim lub też w szerszym zakresie wydanie Europejskiego planu przeciwdziałania chorobie Alzheimera. Plan taki miały znacznie większy wpływ niż sam raport, wzbudziłby jednak także wiele politycznych kontrowersji i mógłby być niezgodny z zasadami UE dotyczącymi Ochrony Zdrowia które określają iż działania Komisji powinny koncentrować się przede wszystkim na przyczynach nie zaś opracowywaniu konkretnych strategii.
Komunikat w sprawie zwalczania HIV / AIDS w UE i w krajach ościennych (strategia i drugi plan działań na lata 2010-2014).
Inicjatywna ta ma na celu dalsze umocnienie współpracy międzynarodowej oraz zapewnienie wsparcia politycznego w zakresie walki z AIDS/HIV, utrzymywanie platformy wymiany informacji dla wszystkich zainteresowanych tym problemem a także rozpowszechnianie i wspieranie rozwoju środków mogących przyczynić się do poprawy sytuacji chorych oraz zmniejszenia ich liczby.
Pełna lista Strategicznych i Priorytetowych Inicjatyw KE na rok 2009 dostępna tutaj.
Źródło: Komisja Europejska
KOMENTARZE