Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Fundacja Gatesów i National Institutes of Health razem przeciw HIV i niedokrwistości sierpowatokrwinkowej
Fundacja Gatesów i National Institutes of Health razem przeciw HIV i niedokrwistości sierpo

Amerykańskie National Institutes of Health i fundacja Billa i Melindy Gatesów chcą w ciągu czterech najbliższych lat zainwestować po 100 mln USD w opracowanie przystępnych cenowo terapii genowych na niedokrwistość sierpowatokrwinkową i HIV. Leki mają trafić do badań klinicznych w USA i wybranych krajach Afryki Subsaharyjskiej.

 

 

Obie strony chcą, by wypracowane terapie stały się dostępne na całym świecie. Wspólna inicjatywa to pokłosie oświadczenia prezydenta Donalda J. Trupa, w którym wyraził on wolę zakończenia epidemii HIV w USA w ciągu kolejnych 10 lat. Plan dla Ameryki to zmniejszenie liczby nowych diagnoz HIV o 75% w ciągu najbliższych 5 lat i o 90% do 2030 r. Francis S. Collins, dyrektor NIH, podkreśla, że ta bezprecedensowa współpraca ma zapewnić możliwość podjęcia leczenia przez każdego zainteresowanego i w każdym miejscu na świecie. Nie tylko w krajach rozwiniętych. Trevor Mundel, prezes Global Health Program w fundacji Billa i Melindy Gatesów dodaje, że terapie genowe w ostatnich latach spowodowały przełom w leczeniu zaburzeń genetycznych i chorób zakaźnych. Jednak pacjenci w krajach o niskim i średnim dochodzie nie mają dostępu do tych rozwiązań. Współpraca z NIH i naukowcami w całej Afryce ma pomóc w polepszeniu jakości życia najbardziej potrzebujących.

Partnerstwo fundacji Billa i Melindy Gatesów i NIH ma opierać się na dwóch filarach. Pierwszym jest znalezienie potencjalnych terapii na niedokrwistość sierpowatokrwinkową i HIV do oceny przedklinicznej i klinicznej. Drugi to określenie długoterminowych możliwości współpracy, także z partnerami z Afryki, w celu wytypowania kandydatów do badań klinicznych w późniejszych fazach.

Niedokrwistość sierpowatokrwinkowa i HIV to poważne obciążenie w społecznościach o niskim dochodzie na całym świecie. Około 95% z 38 mln osób żyjących dziś z HIV mieszka w krajach rozwijających się (67% z nich żyje w Afryce Subsaharyjskiej, z czego połowa nie korzysta z żadnego leczenia). W ciągu kolejnych 30 lat na świat przyjdzie 15 mln dzieci z niedokrwistością sierpowatokrwinkową. 75% z nich urodzi się w Afryce Subsaharyjskiej. Szacuje się, że od 50 do 90% dzieci urodzonych z tą przypadłością, w krajach o niskim dochodzie, umrze przed 5. r. ż.

Źródła

www.nih.gov

KOMENTARZE
Newsletter