Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Franczyza w branży aptekarskiej
26.03.2008
W Stanach Zjednoczonych oraz w krajach UE apteki działają zazwyczaj na zasadzie franczyzy lub własności.
Dzięki temu zmniejszają się koszty funkcjonownia pojedyńczej apteki, co w efekcie przekłada się na tańsze leki dla pacjentów. W naszym kraju jak dotąd nie ma ani jednej apteki, która działałaby na zasadzie franczyzy.

- W Polsce aptekarze zrzeszają się i współpracują, jednak nie ma stricte franczyzowej sieci - mówi Andrzej Krawczyk, partner zarządzający Akademii Rozwoju Systemów Sieciowych. Dodaje, iż właścieciele aptek koncentrują się na uzyskaniu jak najkorzystniejszych warunków handlowych, a hurtownicy na zwiększaniu sprzedaży. Według Krawczyka, zbudowanie dużej grupy aptek zaopatrujących się w danej hurtowni jest najlepszym sposobem, aby to osiągnąć. Na takiej zasadzie działają m.in. Medycyna i Farmacja, Super Apteka czy Apteka Bursztynowa. Dzięki konsolidacji w sieci mogą  one oferować tańsze leki, co przekłada się na wzrost liczby klientów oraz wzrost obrotu.
Prędzej czy później, współpraca aptek przekształci się we franczyzę. Trudno będzie bowiem przetrwać samodzielnym firmom z tej branży. Jednak, zdaniem Krawczyka to dość odległa przyszłość, ponieważ przy wyborze apteki przez konsumenta ma jej położenie oraz ceny oferowanych w niej medykamentów, a nie marka pod jaką apteka funkcjonuje.
 - Dlatego też franczyzodawcy, którzy będą chcieli rozwinąć sieć franczyzową, będą musieli zaoferować niezależnym aptekarzom coś więcej niż tylko dogodne warunki zakupowe - dodaje Krawczyk.

Źródło: Rzeczpospolita
KOMENTARZE
Newsletter