Tamiflu wydaje się być najbardziej obiecującym lekiem, zwłaszcza, że jego forma, w tabletkach, jest bardzo przydatna w podawaniu szerokiej populacji (zachorowania o charakterze pandemicznym).
Rzecznicy Roche oświadczyli, że obecne zapasy magazynowe leku to około 3 milionów opakowań. Są one przygotowane do udostępnienia Światowej Organizacji Zdrowia. Połowa zapasów znajduje się w USA, połowa w Szwajcarii.
Obydwie firmy otrzymały od rządów niektórych krajów kontrakty zapewniające dostarczenie odpowiednich ilości leku. Sytuacja ta miała miejsce wskutek zagrożenia ptasią grypą w ubiegłym roku.
H1N1 - podtyp wirusa grypy typu A, do którego odmian zalicza się m. in. wirusa tzw. hiszpanki, wirusy powodujące łagodnie przebiegającą grypę ludzką oraz wiele rodzajów wirusów grypy występujących u ptaków i świń, w tym najprawdopodobniej również odkrytą w kwietniu 2009 r. zmutowaną (mogącą przenosić się z człowieka na człowieka) odmianę jednego z wirusów powodujących grypę u świń (wstępnie oznaczaną jako "A/California/04/2009 A(H1N1)")
Zarówno zanamivir, jak i oseltamivir to leki przeciwwirusowe, zwane inhibitorami neuraminidazy. Różnią się jednak budową . Przypuszcza się, że może to wyjaśniać dlaczego niektóre szczepy pozostają wrażliwe na zanamivir pomimo wytworzenia oporności na oseltamivir. EMEA stwierdza również, że sposób podawania zanamiviru (inhalacja z użyciem urządzenia Diskhaler TM) jest przyczyną ograniczeń dotyczących stosowania leku u bardzo małych dzieci lub osób z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc.
KOMENTARZE