Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Firma CardioVascular BioTherapeutics kończy fazę I badań dotyczących gojenia się ran
11.10.2007
Firma CardioVascular BioTherapeutics, Inc. (OTCBB: CVBT) poinformowała dziś o zakończeniu fazy I badań klinicznych dotyczących gojenia się ran, mających na celu oszacowanie bezpieczeństwa oraz przyswajania potencjalnego leku opartego na proteinach (CVBT-141B), opracowanego w oparciu o czynnik wzrostu ludzkich fibroblastów - 1 (FGF-1), u pacjentów cierpiących na cukrzycę lub zastoje żylne.

Czynnik wzrostu FGF-1 był stosowany miejscowo u 8 pacjentów i charakteryzował się dobrą przyswajalnością.

Według American College of Foot and Ankle Surgeons, 15 procent z 20 milionów Amerykanów cierpiących na cukrzycę, będzie narażonych na poważne choroby wrzodowe stóp. Podobny procent pacjentów cierpiących na przewlekłe nadciśnienie będzie narażony na powstanie innych rodzajów ran. Nieleczone wrzody skórne w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do infekcji i amputacji. Problem przewlekłych ran stanowi obecnie poważne wyzwanie służby zdrowia, lecz w chwili obecnej nie istnieją powszechne standardy leczenia tego typu schorzeń.

Czynnik FGF-1 umożliwia poprawę leczenia wrzodów skórnych poprzez przyspieszenie procesu wzrostu nowych naczyń krwionośnych, znanego jako angiogeneza (rozwój naczyń), w ranach będących wynikiem wzmożonego rozwoju tkanek, i jest zdolny do wypełniania ran prawie każdego rozmiaru. Według American Diabetes Association, rozległe programy leczenia chorób stop mogą obniżyć współczynnik amputacji o 45 do 85 procent.

Dr Jack Jacobs, dyrektor ds. badań w CVBT powiedział: "Jesteśmy zadowoleni, że ukończyliśmy pierwszą fazę I badań i cieszymy się z faktu, że nie zauważyliśmy żadnych niekorzystnych powikłań u pacjentów, którym podawano miejscowo czynnik FGF-1. Po pomyślnym zakończeniu fazy I badań, możemy zająć się skutecznością naszego nowego leku, i w tym względzie kończymy obecnie badania kliniczne nad bezpieczeństwem złożonego dozowania leku oraz skuteczności na rozszerzonej grupie pacjentów". Badania przedkliniczne pokazały, że czynnik FGF-1 znacząco obniżył czas leczenia rozległych ran skórnych u zdrowych szczurów i myszy i wykazał znaczne przyspieszenie leczenia tego typu schorzeń u myszy chorych na cukrzycę.

Fazę I badań nadzorował dr Thomas Serena, dyrektor grupy badawczej Newbridge Medical Research Group, specjalizującej się w leczeniu ran oraz w chirurgii naczyniowej, obsługującej kliniki w zachodniej Pensylwanii.


Źródłó: Business Wire

KOMENTARZE
Newsletter