Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Farmaceuta dziś i jutro
24.04.2013

„Solidarność” to słowo towarzyszyło wszystkim prelegentom, którzy przedstawiali swoje 15 minutowe prezentacje podczas Konferencji Ogólnopolskiej „Farmaceuta dziś i jutro” zorganizowanej 20 kwietnia 2013 r. przez studentów Gdańskiego Oddziału Młodej Farmacji pod patronatem honorowym prof. dr hab. Wiesława Sawickiego – Dziekana Wydziału Farmaceutycznego z Odziałem Medycyny Laboratoryjnej w Gdańsku.

Krok do przodu

Wydarzenie to było kolejnym krokiem do polepszenia przyszłości zawodu farmaceuty w naszym kraju. Studenci gdańskiego Wydziału Farmaceutycznego pozostali konsekwentni w swoich postanowieniach i nie poprzestali tylko na napisaniu i złożeniu petycji na ręce Ministra Zdrowia, lecz zakasali rękawy i pracują dalej, aby zrealizować swoje ambicje, cele i postanowienia. Motywacją do działania w kierunku zmian zarazili również kolegów z innych wydziałów: Białegostoku, Bydgoszczy, Lublina, Poznania oraz Warszawy, których przedstawiciele wzięli udział w konferencji.

Co mogliśmy usłyszeć podczas konferencji i następującej po niej dyskusji? O wspólnym działaniu mowę rozpoczął prof. dr hab. Wiesław Sawicki wskazując, iż „jedynie wspólne działanie pojedynczych jednostek szkolących pozwoli na dokonanie postępu. Są to słowa, które ukazują, że działanie powinno iść już od podstaw, od momentu, w którym młodzi ludzie rozpoczynają swoją edukację, by zostać magistrami farmacji.” Jak podkreślił Dziekan jest to działanie „w trosce o dobro chorego, rangę apteki i zawodu farmaceuty”. Wszelkie zmiany, które miały by nastąpić muszą być ugruntowane.

Czas na zmiany

Zmiany należy zacząć od prawodawstwa, o czym dokładnie powiedziała Pani dr n. farm. mgr prawa Agnieszka Zimmermann przedstawiając sytuację prawną zawodu farmaceuty. Odnosząc się do słów usłyszanych podczas wypowiedzi Pani Doktor można stwierdzić, że sytuacja prawna wymaga radykalnych zmian, gdyż nawet ten zawód nie jest określony precyzyjnie. „Trzeba pamiętać, że jest to zawód medyczny co dla zwykłego pacjenta powinno być oczywiste, a niestety tak nie jest. Również usługi farmaceutyczne jakie świadczy farmaceuta w aptece należałoby włączyć w grupę świadczeń medycznych, co pozwoliłoby na zmiany dotykające i dotyczące samego pacjenta. W tym momencie, każdy odwiedzający aptekę nie ma zagwarantowanej ochrony swoich praw.” Pani Doktor poruszyła również kwestię, która w grudniu ubiegłego roku wywoła burzliwą dyskusję w środowisku farmaceutycznym, a mianowicie pozycję technika farmacji w aptece. Wskazała na niedociągnięcia w prawie, które powodują, że wielokrotnie technik zostaje bezkarny, gdy popełnia błąd. Za te pomyłki odpowiadają magistrzy farmacji pracujący w danej aptece. Pani doktor ukazała również jak wyglądają uprawnienia farmaceuty w wykonywanym zawodzie. Te fakty na pewno każdemu studentowi oraz farmaceucie obecnemu na konferencji dały dużo do myślenia.

Ustalmy priorytety

Pani dr n. farm. Weronika Żebrowska – Pomorski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Gdańsku zasygnalizowała, że wszystkie propozycje zmian należałoby uszeregować według kryteriów ważności. Musimy się zgodzić z Panią Doktor, iż wszystkiego nie jesteśmy w stanie zmienić w jednym czasie, a postęp wymaga małych kroków, gdyż staranie się o przeforsowanie wszystkich pomysłów może doprowadzić do podziału zdań i w konsekwencji braku jedności środowiska farmaceutycznego. Pani Doktor przybliżyła praktyczne aspekty pracy technika farmaceutycznego w aptece ogólnej i szpitalnej. Bardzo ciekawą kwestią jaka została poruszona przez prelegentkę, która została wznowiona burzliwie podczas dyskusji jest kontrola aptek jakie przeprowadza Wojewódzka Inspekcja Farmaceutyczna. Oburzenie na sali wywołał fakt, „że apteki o każdej kontroli są informowane z miesięcznym wyprzedzeniem. Nasuwa się więc myśl jaki ma sens kontrola, która tak naprawdę nie pokaże rzeczywistości codziennej pracy tej placówki. Z pewnością nie pokaże ona wszystkich uchybień w pracy apteki”, ale jak zauważyła Pani Doktor i co wywołuje zaskoczenie, nawet zapowiedziana kontrola ujawnia wiele uchybień, których nie da się ukryć.

Rynek pracy

Poruszona została również kwestia sytuacji na farmaceutycznym rynku pracy. Obraz na przykładzie województwa warmińsko – mazurskiego, które nie posiada placówki wyższej szkolącej mgr farmacji pokazała nam Pani mgr farm. Elżbieta Kuriata – Warmińsko – Mazurski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Olsztynie. Pani magister poruszyła kwestię szkoleń jakie są proponowane farmaceutom w jej województwie. A są to szkolenia z dziedziny kosmetologii, dietetyki… spoglądając na nie zastanawiamy się w jakim kierunku zmierza farmaceuta, który w głównej mierze powinien specjalizować się z farmakologii czy farmakoterapii.

Wiele pomysłów, idei, zmian pojawiło się z strony studentów o czym przypomniała Anna Niżyńska – studentka V roku gdańskiego wydziału farmaceutycznego, zaangażowana w pisanie petycji do Ministra Zdrowia.

O tym jak unikalnym wydarzeniem w randze krajowej jest to, iż już studenci zaczynają walczyć o lepsze jutro powiedział dr n. med. Paweł Chrzan przedstawiciel Gdańskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej oraz Naczelnej Izby Aptekarskiej. Od lat środowisko farmaceutyczne postrzegane jest jako niesolidarne… niestety. Mamy nadzieję, ze kolejne pokolenie farmaceutów zmieni ten wizerunek, a także zmieni samego farmaceutę, który będzie świadomy swojego miejsca w aptece i zawalczy o dobre imię swojego zawodu, a tym samym dobro pacjenta.

Tą świadomość stara się wpajać już studentom Pani prof. dr hab. Małgorzata Sznitowska, która zakończyła wystąpienia prezentacją „Sylwetka absolwenta i stanowiska pracy dla farmaceutów” przedstawiając szarą rzeczywistość i zmiany jakie dokonały się przez lata na rynku pracy farmaceutycznej. Pesymistycznie ukazała nam, jak zawód farmaceuty jest wypierany chociażby z laboratorium klinicznego, środowiskowego czy analizy żywności. Pani Profesor pokazała zmiany jakie potrzebne są w samym szkolnictwie wyższym w edukacji zarówno farmaceutów jak i techników, których z każdym rokiem przybywa.

Perspektywy?

Studenci chcą myśleć o sobie, jak o dobrych farmaceutów, którzy wykorzystają w pełni swoją wiedze i umiejętności. Podczas dyskusji „Jaka jest przyszłość zawodu farmaceuty w Polsce?”, którą poprowadził dr hab. Michał Markuszewski, prof. ndzw., każdy uczestnik mógł przedstawić swoje stanowisko w poruszanych kwestiach. Wiele ekscytacji wywołał temat kontroli aptek, identyfikatorów, które powinny być noszone przez pracowników aptek i umożliwiać pacjentowi łatwe rozróżnianie kto wydaje leki. Gdańsk Okręgowa Izba Aptekarska starała i stara się ułatwić aptekom wprowadzenie oznakowania pracowników drukując i udostępniając gotowe identyfikatory, lecz jeśli sama apteka nie wyrazi chęci wprowadzenia tych zmian to w żaden inny sposób nie można jej zmusić do tego.

Wśród osób, które zabrały głos w czasie dyskusji znaleźli się aptekarze praktycy, którzy stracili wiarę w to, że możliwe jest dokonanie zmian i przywrócenie jedności aptekarskiej. Postulaty oraz postawa studentów napawa nadzieją i miejmy nadzieję, że kolejne działania zostaną podjęte. Jak na razie pozostaje farmaceutom dążenie do dbania o to by sytuacja w aptekach była lepsza, dbania o wizerunek mgr farmacji patrząc na dobro pacjenta, a nie przez pryzmat finansowy. Wszystkich kwestii poruszanych w czasie dyskusji nie jesteśmy w stanie przytoczyć lecz należy jeszcze raz podkreślić słowo „solidarność” z tym z pewnością zgodzi się każdy uczestnik tego wydarzenia. Dyskusja doprowadziła do postawienia kolejnego kroku w kierunku zmian. Kolejnego, ale nie ostatniego.

 

Krzysztof Słomiak

Portal biotechnologia.pl

Podziękowania za współpracę dla Pani Agnieszki Szelążek – studentki V roku, Wydziału Farmaceutycznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

 

 Tekst ukaże się również w najnowszym numerze czasopisma RemediuM - piśmie studentów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego 

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Newsletter