Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Elektroniczna dokumentacja medyczna-aktualny stan prawny, nowe technologie i możliwości finansowania inwestycji - konferencja
Elektroniczna dokumentacja medyczna-aktualny stan prawny, nowe technologie i możliwości fin
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 21 grudnia 2010r. w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania określa warunki umożliwiające wprowadzenia dokumentacji elektronicznej w placówkach medycznych. Według stanu prawnego na dzień dzisiejszy dokumentacja medyczna może być gromadzona w formie zarówno papierowej jak i elektronicznej (także w obydwu wersjach). Stan ten ulegnie zmianie 1 sierpnia 2014 r. - wówczas wszystkie placówki medyczne będą musiały prowadzić całość dokumentacji w formie elektronicznej. Datę tę określono w ustawie z dnia 28 kwietnia 2011 roku o systemie informacji w ochronie zdrowia. Ustawa ta również nakłada konieczność udostępnienia pacjentom możliwości rejestrowania się na usługi oraz wgląd do ich własnej dokumentacji za pośrednictwem Internetu.

Eksperci uważają, że duże grono placówek nie zdąży przygotować się do obowiązujących zmian mimo, że wiedziało o nich dużo wcześniej. Wiele placówek nie zdąży przygotować się do obowiązkowego prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) od sierpnia 2014 roku - oceniają eksperci. E-dokumentacja ma usprawnić i ułatwić  pracę w placówce. Przeznaczeniem systemu jest skrócenie procedur związanych  z papierową dokumentacją. Mimo tych optymistycznych informacji, jakie niesie zmiana dokumentacji na elektroniczną, trzeba jednak liczyć się z koniecznością zmiany organizacji pracy. Ma to związek z Koniecznością korzystania z komputera podczas wizyt lekarskich, często budząca niczym nieuzasadnione obawy personelu medycznego. Jak pokazują doświadczenia w placówkach które wprowadziły tą formę dokumentacji czas konieczny na sporządzenie dokumentacji znacznie się skraca, zwiększając tym samym komfort pracy, bezpieczeństwo pacjenta, wydłużenie czasu na diagnozowanie. Cele te są możliwe do osiągnięcia między innymi poprzez możliwość stosowania szablonów wizyt, brak konieczności wprowadzania powtarzalnych danych, sprawdzanie interakcji leków i dawkowania oraz wydruki recept, skierowań bez konieczności ich wypisywanie ręcznie.

Wdrażanie dokumentacji w formie elektronicznej budzić może jeszcze inne obawy – o pracochłonność i terminowość procesu, korzyść dla samej placówki, możliwości i zagrożenia. W celu przybliżenia celowości przeprowadzania zmiany prowadzonej dokumentacji na elektroniczną 10 września w Krakowie odbędzie się konferencja:

„Elektroniczna dokumentacja medyczna-aktualny stan prawny, nowe technologie i możliwości finansowania inwestycji''

Osoby zainteresowane - menedżerowie administracji, IT finansów, zamówień, HR oraz zakładów diagnostyki obrazowej i zakładów diagnostyki laboratoryjnej, przedstawiciele administracji samorządowej, Ministerstwa Zdrowia i NFZ, będą mieli okazję zapoznać się z tematyka dotyczącą dokumentacji medycznej w świetle aktualnych przepisów. Podczas konferencji omówione zostaną miedzy innymi bezpieczeństwo danych, finansowanie inwestycji informatycznych i cyfryzacja dokumentacji medycznej. Istotnym elementem spotkania będzie także Elektroniczna Karta Pacjenta i Lekarza, E-rejestracja i E-recepta.

Więcej informacji udziela:

Justyna Mejłun
Asystentka ds. organizacji konferencji
tel. +48 0 725 792 689
fax. (0-22) 244 25 37
justyna.mejlun[at]multitrain.pl

Źródła

informacja prasowa

KOMENTARZE
news

<Wrzesień 2018>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
7
8
9
10
16
17
19
21
MEDmeetsTECH #6
2018-09-21 do 2018-09-21
22
23
24
Międzynarodowy Kongres Biogospodarki
2018-09-24 do 2018-09-24
28
29
30
Newsletter