Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Eksperci alarmują: „Zmierz się z ciśnieniem, żebyś nie musiał z udarem”
Eksperci alarmują: „Zmierz się z ciśnieniem, żebyś nie musiał z udarem”

Nieleczone nadciśnienie tętnicze jest przyczyną ponad połowy wszystkich udarów mózgu. Fundacja Udaru Mózgu (FUM) wraz z Muńkiem Staszczykiem, liderem zespołu T. Love, zwracają uwagę na prewencyjne znaczenie regularnej kontroli ciśnienia tętniczego, a tym samym – inaugurują ogólnopolską akcję #zmierzsięzciśnieniem. 

 

 

Udar mózgu to trzecia pod względem częstości, po chorobach serca i nowotworach, przyczyna śmierci i główny powód niesprawności u osób powyżej 40. roku życia. Choroba ta dotknie co czwartego mieszkańca Ziemi! W Polsce co 6,5 minuty jedna osoba doznaje udaru mózgu, co oznacza ok. 80-90 tys. osób rocznie. 20% pacjentów, którzy przetrwają ostrą fazę udaru, potrzebuje stałej opieki, a aż 30% z nich musi korzystać z pomocy w wykonywaniu codziennych czynności życiowych. – #zmierzsięzciśnieniem to nasza kolejna akcja realizowana w ramach kampanii Zapobiegam.pl, którą FUM realizuje od wielu lat. W tym roku postawiliśmy na zwrócenie uwagi na nadciśnienie tętnicze, ale staramy się zwiększać świadomość społeczną także na temat innych chorób przyczyniających się bądź związanych z udarem mózgu, jak np. cukrzyca, migotanie przedsionków czy niewydolność serca. Naszymi działami chcemy w tym roku zachęcić społeczeństwo do regularnej kontroli ciśnienia tętniczego. Nasze doświadczenia są zbieżne ze statystykami, które jednoznacznie wskazują, że zbyt wiele osób nie kontroluje regularnie swojego ciśnienia, a nadciśnienie często pozostaje niezdiagnozowane do momentu rutynowej wizyty u lekarza. Z okazji obchodów Światowego Dnia Udaru Mózgu [przypadających 29 października – przyp. red.] pragniemy przypomnieć, że nieleczone nadciśnienie tętnicze stanowi przyczynę ponad połowy wszystkich przypadków udaru mózgu w Polsce – podkreśla Adam Siger z Fundacji Udaru Mózgu.

Nadciśnienie tętnicze wśród czynników ryzyka

Jednym z najczęstszych i najgroźniejszych czynników ryzyka chorób naczyniowych, w tym najważniejszym czynnikiem ryzyka udaru mózgu, zarówno niedokrwiennego, jak i krwotocznego, jest nadciśnienie tętnicze. Eksperci oceniają, że problem nadciśnienia tętniczego dotyczy już 12 mln Polaków. Lekarze apelują o czujność i mierzenie ciśnienia, bo to nic nie kosztuje, a może uratować nasze zdrowie i życie. Im wyższe ciśnienie krwi, tym większe ryzyko udaru. Badania wykazują, że nadciśnienie tętnicze zwiększa ryzyko udaru mózgu aż czterokrotnie, jednak obniżenie ciśnienia o zaledwie 10/5 mm Hg może wpłynąć na obniżenie tego ryzyka nawet o ok. 30%. – Nadciśnienie tętnicze przebiega często w sposób bezobjawowy i nie wywołuje charakterystycznych dolegliwości, co sprawia, że wielu ludzi ignoruje ten problem. Tymczasem właściwa kontrola ciśnienia tętniczego odgrywa kluczową rolę w prewencji udaru mózgu – zarówno pierwotnej, jak i wtórnej. Istotne jest także monitorowanie ciśnienia i właściwe leczenie u pacjentów w ostrej fazie udaru. Skuteczność redukcji ryzyka zależy w dużej mierze od stopnia obniżenia ciśnienia. Z tego powodu regularna kontrola ciśnienia tętniczego ma kluczowe znaczenie w profilaktyce udarowej. Należy również podkreślić konieczność systematycznego, codziennego przyjmowania zaleconych leków przez osoby z rozpoznanym nadciśnieniem tętniczym. Celem leczenia nadciśnienia jest uzyskanie i utrzymanie prawidłowych wartości ciśnienia – mówi dr hab. n. med. Iwona Sarzyńska-Długosz, neurolog, specjalista rehabilitacji medycznej, adiunkt w II Klinice Neurologii Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Jak zminimalizować ryzyko udaru mózgu?

Nadciśnienie tętnicze nie jest jedynym czynnikiem ryzyka występowania udaru mózgu. Sprzyjają mu także: cukrzyca, podwyższony poziom cholesterolu we krwi, zaburzenia rytmu serca (np. migotanie przedsionków), zwężenie tętnicy szyjnej, przebyty przemijający atak niedokrwienny (TIA), niedoczynność tarczycy, nadużywanie alkoholu, palenie tytoniu, a także niezdrowy sposób odżywiania się (dieta z małą ilością warzyw i owoców, a bogata w tłuszcze pochodzenia zwierzęcego). Wiele z tych czynników ryzyka można kontrolować poprzez zmianę stylu życia, w tym m.in. monitorowanie ciśnienia tętniczego. Zaleca się utrzymywanie wartości ciśnienia tętniczego poniżej 140/90 mm Hg, a w przypadku podwyższonych wartości – rozpoczęcie leczenia. Równie istotne są: podejmowanie regularnej aktywności fizycznej w połączeniu ze zdrową dietą, utrzymywanie prawidłowej masy ciała, zaprzestanie palenia tytoniu, ograniczenie spożycia alkoholu, a także unikanie sytuacji stresowych. 

Akcja #zmierzsięzciśnieniem

Szczególną rolę w projekcie, poprzez osobiste zaangażowanie, odgrywa Muniek Staszczyk, który wspiera ideę akcji #zmierzsięzciśnieniem. Wysokozasięgowa kampania promocyjna z wizerunkiem muzyka obecna będzie w mediach – tradycyjnych i elektronicznych. Organizatorzy przygotowali też szereg innych aktywności, wśród których znalazły się:

* kampania outdoorowa, czyli wykorzystanie wielkoformatowych nośników w przestrzeni miejskiej, na których przez najbliższy miesiąc będą widoczne materiały promocyjne w formie billboardów i citylightów w sześciu polskich miastach (Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Katowicach, Szczecinie, Wrocławiu). Bohaterem billboardów jest Zygmunt Staszczyk; 

* hasztag #zmierzsięzciśnieniem, czyli viralowa promocja zachęcająca do publikowania własnych, aktualnych wyników pomiaru ciśnienia tętniczego w serwisach społecznościowych z oznaczeniem wpisu hasztagiem #zmierzsięzciśnieniem; 

* możliwość skorzystania z bezpłatnego pomiaru ciśnienia krwi w aptekach;

* materiały edukacyjne i infografiki dostępne na stronie internetowej kampanii Zapobiegam.pl. Całość uzupełniona będzie kampanią reklamową w mediach społecznościowych. 

Organizatorem akcji #zmierzsięzciśnieniem, realizowanej w ramach kampanii Zapobiegam.pl, jest Fundacja Udaru Mózgu. Partnerami akcji są kampanie: „Stop Udarom”, „Dłuższe życie z cukrzycą” oraz „Za głosem serca”. 

Źródła

Fot. Zapobiegam.pl

KOMENTARZE
news

<Styczeń 2024>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
Newsletter