Do najczęstszych objawów PTDS zaliczane są: koszmary senne, nadpobudliwość, trudności z zapamiętywaniem i koncentracją, drażliwość, agresja, omdlenia, depresja maniakalna i nadużywanie substancji psychoaktywnych, co nie rzadko prowadzi do prób samobójczych.
Standardowym leczeniem w przypadku PTSD jest połączenie psychoterapii z farmakoterapią, z zastosowaniem głównie środków przeciwdepresyjnych. Leczenie jednak trwa latami i nie zawsze jest skuteczne. Dlatego też ciągle podejmowane są próby badań nad lekami, które mogłyby zwiększyć efektywność leczenia tych zaburzeń. Jednym z najnowszych pomysłów jest wykorzystanie narkotyku, popularnego „ecstasy”, którego pierwsze próby użycia w medycynie pojawiły się już w latach 70. w USA w psychoterapii celem wyzwolenia empatii sprzyjającej okazywaniu emocji i przełamywaniu psychicznych barier, szczególnie interpersonalnych. Pomimo dobrych rezultatów terapii, „lek” został wycofany.
Ecstasy (3,4-metylenodioksymetamfetamina), inaczej MDMA lub XTC, jest substancją psychoaktywną, pochodną amfetaminy i meskaliny. Potęguje uwalnianie monoamin, m.in. serotoniny i dopaminy, czego konsekwencją jest silne odczucie radości, błogostanu, euforii, pobudzenia psychicznego, fizycznego i seksualnego oraz zwiększona wrażliwość na bodźce. To właśnie zaburzenie wydzielania tych hormonów jest jednym z powodów występowania efektów PTSD. Ponadto MDMA moduluje metabolizm glikokotrykosteroidów poprzez oś podwzgórze-przysadka-nadnercza (HPA). U osób cierpiących na tą chorobę stwierdza się nadwrażliwość na glikokortykosteroidy i dysfunkcję osi HPA, dlatego ten model terapii daje możliwość wykorzystania przyspieszonych ścieżek regulacji hormonalnej.
Pomimo skutków ubocznych takich jak hipertermia (przy przedawkowaniu zagrażająca życiu), kołatanie serca i tachykardia, nagły wzrost ciśnienia, nieprzyjemne halucynacje i przy dłuższym stosowaniu - ryzyko wystąpienia depresji i zaburzeń gospodarki hormonalnej w układzie dopaminergicznym i serotonergiczym, FDA dostrzega przewagę korzyści w zastosowaniu Ecstasy w terapii m.in. w stresu pourazowego. Dlatego też prowadzone są badania już w fazie klinicznej, wykazujące do tej pory bezpieczeństwo i skuteczność stosowania MDMA w leczeniu PTSD.
KOMENTARZE