Naukowcy, którzy donieśli o tych faktach sugerują, iż valcyclovir i inne leki przeciwopryszczkowe mogą znacznie zredukować rozprzestrzenianie się wirusa HIV. Badanie przeprowadzono w Londyńskiej Shool of Hygiene and Tropical Medicine na 140 kobiet zainfekowanych HIV i wykazujących koincydencję z zakażeniem opryszczką genitalną. Wszystkie badane miały wysoki poziom komórek CD4, co oznacza, że były relatywnie zdrowe i nie otrzymywały terapii antyretrowirusowej wg standardów WHO. Żadna z kobiet nie otrzymywała wcześniej valacicloviru, ze względu na brak objawów klinicznych.
Połowie kobiet podany został valcyclovir, a połowie placebo. Po trzech miesiącach, u kobiet otrzymujących lek przeciwopryszczkowy, liczba kopii HIV spadła z 25 000 do 8000 kopii/ mililitr. Stanowiło to ok. 70% redukcję w wykrywalnych poziomach wirusa HIV. Należy podkreślić, że jest to taki sam efekt, jakiego można by się spodziewać po wdrożeniu u badanych leczenia antyretrowirusowego takiego jak zydowudyna (AZT). Dla porównania, w grupie kontrolnej, poziom wirusa HIV we krwi wzrósł ponad normę.
Ponieważ żadna z kobiet nie wykazywała symptomów choroby przed badaniem przeprowadzonym przez Mayaud i wsp., to nie obserwowano także różnicy w obrazie klinicznym po 3 miesięcznej terapii. Jakkolwiek badacze uważają, iż tak znaczny spadek w ilości cząstek wirusa może spowodować opóźnienie w wystąpieniu pełnoobjawowego AIDS. Najprawdopodobniej valcyclovir, obniżając ilość kopii wirusa opryszczki, pośrednio obniża także ilość kopii wirusa HIV.
Te bardzo interesujące dane pozwalają wnioskować o szerokim spektrum leków, które nie tylko, w przyszłości, będą skutecznie leczyły zakażenie HIV obniżając poziom wirusa do niemalże niewykrywalnego. Ograniczenie występujących zakażeń transmitowanych drogą płciową u pacjentów zakażonych HIV z towarzyszącą skuteczną redukcja poziomu wirusa przyczynić się może do ograniczenia rozprzestrzenianie się retrowirusa.
KOMENTARZE