Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Dokąd idziesz Farmacjo?
15.04.2013

6 kwietnia studenci Sekcji Studenckiej Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego Młoda Farmacja odział w Łodzi zorganizowali Ogólnopolską Konferencję Naukowo – Szkoleniową pt. „Quo Vadis Farmacjo?”. Konferencja odbyła się w Centrum Kliniczno-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i mogła się pochwalić licznym gronem zarówno prelegentów jak i słuchaczy.
 

„Celem tego spotkania jest sprowokowanie dialogu między tymi dwoma środowiskami w walce o wspólne dobro i przyszłość pacjenta. Dyskusja będzie również dotyczyła tematu powszechnej polipragmazji oraz interakcji międzylekowych. Opowiemy o lekach OTC jako środkach odurzających, nowym programie opieki farmaceutycznej oraz pracy w farmacji za granicą. Oprócz znamienitych prelegentów będziemy mieli zaszczyt gościć także naszych przyjaciół z czeskiego wydziału farmaceutycznego w Hradec Kralove.” – możemy przeczytać na stronie internetowej konferencji.
 

W trakcie konferencji odbyły się liczne prezentacje.  Część z nich została poprowadzona w języku angielskim, szczególnie dla gości z Czech.  Spotkanie otworzyła pani prof. dr hab. Elżbieta Mikiciuk-Olasik – dziekan Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi witając zaproszonych gości oraz przedstawiając plany na przyszłość Wydziału Farmaceutycznego w Łodzi.

Następnie została przeprowadzona część naukowa konferencji, a wśród nich następujące wykłady:

  1. Przyszłość farmacji – dr n.med. Beata Skibska – Zakład Farmacji Aptecznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
  2. „Leki, Etyka, Praktyka – ewolucja, nie rewolucja!” – Czyli co możesz zrobić jeśli tylko chcesz – mgr farm. Piotr Merks – Warszawski Uniwersytet Medyczny
  3. Ukazanie korzyści ze współpracy lekarz–farmaceuta - dr n. farm. Beata Welk-Piela – Zakład Farmacji Szpitalnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
  4. System UnitDose w zintegrowanych rozwiązaniach logistycznych na przykładzie szpitala Centrum Kliniczno-Dydaktycznego w Łodzi – panowie Paweł Oppeln-Bronikowski i Maciej Krzywobłocki
  5. Leki OTC jako środki odurzające – zagrożenia zdrowotne i społeczne – prof. dr hab. n. farm. Jolanta B. Zawilska – Kierownik Zakładu Farmakodynamiki Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
  6. Opieka farmaceutyczna w Polsce. Misja Farmaceuty = Zdrowie Pacjenta – mgr farm. Piotr Merks WUM
  7. „Efektywna komunikacja dla dobra pacjentów” – Katarzyna Pękala - Aptekarska Szkoła Zarządzania


Konferencja jest częścią Ogólnopolskiego Zjazdu Sekcji Studenckich Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego – Młoda Farmacja w trakcie, której członkowie z całej Polski mają okazję do wzajemnego poznania, integracji oraz wymiany doświadczeń. W trakcie Zjazdu odbyło się również Walne Zgromadzenie Delegatów.

 

Wydarzenie to sprzyjało również integracji międzynarodowej. Czescy studenci, którzy uczestniczyli w wymianie podwójnej TWIN prowadzonej z ramienia EPSA (European Pharmaceutical Students Association), mieli okazję uczestniczyć nie tylko w konferencji, ale również w serii warsztatów, szkoleń i wykładów przygotowanych przez polskich studentów farmacji. Zwiedzili również Wydział Farmaceutyczny Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Muzeum Farmacji oraz uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. „Jesteśmy bardzo zadowoleni z zaangażowania jakie pokazali nam nasi Polscy koledzy. Wykłady, szkolenia jak i sama konferencja były przygotowane bardzo profesjonalnie i stanowią świetne podłoże do współpracy pomiędzy naszymi uczelniami. Dwa tygodnie temu to my gościliśmy polskich studentów u nas w Hradec Kralove i Pradze. Nasza współpraca była bardzo owocna i widzimy potrzebę organizowania tego typu wymian, gdyż pomagają one nie tylko w utrzymaniu świetnego kontaktu, ale również są pełne niezapomnianych doświadczeń i wrażeń, które zapamiętamy do końca życia. Wszystko to czego nauczyliśmy się przez te dni zostanie w naszej pamięci przez długi czas, a sama konferencja była swoistą wisienką na torcie.” – powiedziała Pani Barbora Malinowa – studentka V roku farmacji, koordynatorka TWINu z Czech, Hradec Kralove.

 

Konferencja ta jest drugą edycją wydarzenia organizowanego przez Młodą Farmację podczas, którego studenci farmacji z całej Polski, władze uczelni, pracownicy naukowi oraz wykwalifikowani farmaceuci dyskutują na temat przyszłości polskiej farmacji. Często dyskusje te były burzliwe oraz pełne ciekawych pomysłów na zmiany obecnej, niezbyt ciekawej rzeczywistości.

Było to również pierwsze w swoim rodzaju wydarzenie, na które do wspólnej dyskusji zaproszeni zostali studenci medycyny oraz pracujący już lekarze. Pozwoliło to na szersze zrozumienie problemów z jakimi spotykają się oba środowiska oraz wypracowanie wspólnego stanowiska w sprawie dalszego rozwoju farmacji w Polsce.

 

Krzysztof Słomiak
portal biotechnologia.pl

KOMENTARZE
news

<Grudzień 2022>

pnwtśrczptsbnd
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
Newsletter