Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Daklataswir i asunaprewir - kolejna terapia antyHCV refundowana
1 września wchodzi w życie najnowszy wykaz leków refundowanych. Terapia skojarzona lekami daklataswir i asunaprewir skierowana do pacjentów cierpiących na wirusowe zapalenie wątroby typu C z genotypem 1b znalazła się na liście opublikowanej przez Ministerstwo Zdrowia.

 

Kolejna terapia oparta na skojarzeniu dwóch leków: daklataswiru i asunaprewiru do stosowania w przewlekłym zapaleniu wątroby typu C, która przeznaczona jest do leczenia pacjentów z genotypem 1b HCV, trafiła na najnowszy wykaz leków refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

 

Informacja cieszy szczególnie dlatego, że terapia ta jest bezinterferonowa, a więc pacjenci, którzy będą mogli z niej skorzystać nie będą narażeni na wiele skutków ubocznych działania interferonu. Ze względu na ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, pacjenci z zaawansowaną marskością i po przeszczepie wątroby nie kwalifikowali się do otrzymania terapii. Stany podgorączkowe, bóle głowy, bóle mięśni, wypadanie włosów to tylko niektóre z konsekwencji stosowania tego leczenia. Z terapii nowo zatwierdzonymi lekami będą mogli skorzystać pacjenci do tej pory dyskwalifikowani z uwagi na działanie interferonu, np. z zaawansowaną marskością wątroby, cukrzycą insulinozależną, nadczynnością tarczycy.

 

Jak podkreśla Koalicja Hepatologiczna, kolejna terapia antyHCV w programie lekowym to niewątpliwie ruch we właściwym kierunku świadczący, że walka WZW C pozostaje priorytetem Ministra Zdrowia. Dzięki temu poszerzony zostanie wachlarz dostepnych terapii, ułatwiając lekarzom prowadzącym dobór leczenia dla pacjentów. Jednocześnie, organizacje zrzeszające pacjentów apelują o wprowadzenie refundacji dla pozostałych terapii na WZW C, wciąż niedostępne dla chorujących w Polsce. Chorzy z genotypem 3 HCV oraz z bardzo zaawansowaną marskością wątroby tuż przed lub po przeszczepie nadal czekają na optymalną terapię. 

 

 

W przypadku doboru terapii wirusowego zapalenia wątroby bardzo ważne jest zbadanie genotypu oraz subtypu wirusa. Najwięcej pacjentów w Polsce zakażonych jest genotypem 1b, niemal 70%. Jednym z rzadziej występujących genotypów jest 1a.

Szacuje się, że na świecie jest 150 000 000 zakażonych przewlekłym zapaleniem wątroby, a z powodu powikłań umiera 350 000.

 

Aleksandra Kowalczyk

Źródła
KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
31
2
3
4
8
9
10
12
14
15
16
19
PCI Days
2024-06-19 do 2024-06-20
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
Newsletter