Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Czy warto zostać farmaceutą?
Czy warto zostać farmaceutą?

Chciałbyś pracować na stanowisku farmaceuty? Aby sprawdzić się w tym zawodzie, musisz najpierw zadbać o odpowiednie wykształcenie. Ta profesja jest dostępna wyłącznie dla absolwentów studiów wyższych na kierunku farmacji. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat tego zawodu.

 

 

 

Jak zostać farmaceutą?

Jeśli chcesz pracować na stanowisku farmaceuty, musisz ukończyć studia wyższe na kierunku farmacji. Sama nauka to jednak za mało. Dodatkowo na piątym roku studiów należy odbyć 6-miesięczny staż. Na zajęciach na uczelni będziesz poznawać zagadnienia m.in. z zakresu biologii, chemii, fizjologii i anatomii. Chociaż studia nie należą do najłatwiejszych, warto się na nie zdecydować – większość absolwentów bardzo szybko otrzymuje zatrudnienie w wymarzonym zawodzie.

Gdzie może pracować farmaceuta?

Farmaceuci kojarzą się przede wszystkim z pracą w aptece. Nie zawsze jednak przedstawiciele tego zawodu decydują się na tę ścieżkę kariery. Farmaceuci są poszukiwani także przez hurtownie leków czy firmy kosmetyczne, a aktualne ogłoszenia znajdziesz chociażby na Pracuj.pl. Mogą też zdecydować się na podjęcie współpracy z laboratorium farmaceutycznym. Pracę oferują również państwowe instytucje, takie jak sanepid. Nawet początkujący farmaceuta ma do wyboru kilka różnych ścieżek kariery.

Czym może zajmować się farmaceuta?

Obowiązki zawodowe farmaceuty są uzależnione od miejsca zatrudnienia. Osoby realizujące się w tym zawodzie mogą zajmować się przygotowywaniem leków według odgórnie narzuconej receptury. Farmaceuta dba również o odpowiednie warunki do przechowywania medykamentów, np. w aptece czy hurtowni leków. Jeśli jest on zatrudniony w aptece, zajmuje się wydawaniem leków klientom. Ponadto doradza im, jakie farmaceutyki bez recepty będą dobrym wyborem w przypadku konkretnych dolegliwości. Farmaceuta może także współpracować z firmą produkującą leki lub kosmetyki, doradzając w wyborze właściwych komponentów. W tym przypadku nierzadko do jego obowiązków zawodowych należy analizowanie skuteczności działania produkowanych medykamentów.

Zostań farmaceutą i przekonaj się, jak duże jest zapotrzebowanie na osoby z wykształceniem farmaceutycznym. Wyszukaj najnowsze oferty online, korzystając z funkcjonalnych portali z ogłoszeniami. Przekonaj się, czy w Twoim mieście jest duży popyt na farmaceutów i jakie firmy proponują współpracę.

Źródła

Fot. Licencja Pracuj.pl

KOMENTARZE
Newsletter