Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Czy Avastin zasługuje na kolejną szansę?
31.01.2012

W listopadzie 2011 Avastin - popularny lek przeciwnowotworowy, flagowy produkt  duetu Genetech/Roche, stracił aprobatę amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków, która zakazała stosować go w terapii zaawansowanego raka piersi. Jednakże obecnie, wyniki dwóch przeprowadzonych badań wskazują na to, iż Avastin może pomagać w leczeniu wczesnych postaci tej choroby. W obydwu testach lek stosowano jako dodatek do chemioterapii w leczeniu wczesnego stadium nierozprzestrzenionego nowotworu piersi. W obu przypadkach, u większości pacjentek, które otrzymywały Avastin nowotwór znikł.

        

Jednakże poruszając temat dogłębniej, pojawia się kilka pytań. Pierwszy test, wykonywany w Europie wykazał, że u kobiet z „potrójnie negatywnym” nowotworem piersi – formą wysoce agresywną i trudną do wyleczenia – odpowiedź na Avastin była najsilniejsza. Z kolei po drugim teście, przeprowadzonym w Stanach Zjednoczonych, stwierdzono, że kobiety z potrójnie negatywnym nowotworem piersi rzeczywiście odnoszą korzyści ze stosowania Avastinu, jednakże najlepsze wyniki odnotowano u pacjentek, których komórki nowotworowe wykazywały ekspresję receptorów hormonalnych.

Należy tu zwrócić uwagę na fakt, że gdy FDA cofnęło zezwolenie na stosowanie Avastinu w terapii nowotworu piersi, wielu ekspertów twierdziło, iż prędzej czy później lek ten okaże się pomocny dla specyficznych grup pacjentów. Mając to na uwadze Roche przekopał się przez setki dokumentacji, aby odnaleźć i przetestować ponownie biomarkery pomocne w identyfikacji pacjentów dla których Avastin może być skutecznym lekiem. 

Przeprowadzone badania rzeczywiście nakreślają pewien pozytywny dla Avastinu obraz. Jednakże brak jest konkretów – W dalszym ciągu nie wierzę, że wyniki tych badań mają jasny  i prosty przekaz. Wciąż nie wiadomo kto dokładnie i w jaki sposób miałby stosować Avastin – powiedział Len Lichtenfeld, zastępca szefa medycznego w American Cancer Society. Ponadto należy tu pamiętać, iż zezwolenie cofnięte zostało z powodu skutków ubocznych jakie powodował Avastin. Prawdopodobieństwo ich wystąpienia też nagle nie zniknęło.

Tak więc, czy FDA zajmie się ponownie sprawą Avastinu? Prawdopodobnie nie zrobi tego dobrowolnie, a Roche z pewnością zagwarantuje dostawy nowych obiecujących danych na zachętę, czemu nie ma się co dziwić. Koncern Roche jak na razie jest oszczędny w wypowiedziach – Nowe wyniki są bardzo ważne i interesujące, jednakże zanim postawione zostaną ostateczne konkluzje należy przeprowadzić jeszcze szereg dalszych testów – komentuje dla telewizji Bloomberg.

Nadzieje związane z Avastinem na pewno znajdą się w strategii rozwoju diagnostyki wewnątrz koncernu Roche. W tej chwili najbardziej mogą pomóc wyniki kolejnych testów, które dokładnie określą grupę kobiet mogących czerpać największe korzyści ze stosowania Avastinu. Bez wątpienia Roche czeka na te wyniki z niecierpliwością.

 

red. Tomasz Sznerch

KOMENTARZE
news

<Maj 2027>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
Newsletter