Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Co najszybciej zagoi ranę? – bandaż elektryczny!
Bandaż tradycyjny z gazy nie kończy swojej wieloletniej kariery, ale musi trochę ustąpić miejsca swoim „młodszym kolegom”. Bandaż elektroniczny, z czujnikami, monitorowany z użyciem smartfona... – kolejny odcinek sagi „Gwiezdnych Wojen”? Nie. To wszystko dzieje się na naszej planecie.

 

Bandaż najnowszej generacji został stworzony przez zespół badaczy z MIT (Instytut Technologiczny w Massachusetts) pod kierownictwem profesora Xuanhe Zhao. Wykorzystano w jego tworzeniu polimery, hydrożel, odpowiednie czujniki i oprogramowanie.

 

Nauka ofiarowała nam mnóstwo wysoko zaawansowanych technologicznie bandaży, których funkcje daleko wykraczają poza zaopatrywanie skaleczeń i zadrapań. Niektóre z nich są w stanie powstrzymać rozprzestrzenianie się infekcji, inne hamują krwawienie w 15 sekund, leczą odleżyny zanim te staną się widoczne, pochłaniają wysięk, usuwają tkankę martwiczą etc.

 

Zespół z MIT stworzył bandaż z plastycznego polimeru, który ma zdolność do rozciągania się wraz ze skórą, a dzięki obecności hydrożelu szybko goi ranę. Opatrunek może rozciągnąć się  nawet dwukrotnie. Jest to bardzo przydatne przy zaopatrywaniu ran w miejscach gdzie tradycyjny opatrunek nie spełnia swojej funkcji. Ponadto bandaż jest wyposażony w specjalne czujniki do monitorowania temperatury oraz.... wskazywania kiedy należy „wpompować” hydrożel do opatrunku kiedy jego poziom jest niski. Wszystkie te informacje mogą być monitorowane za pomocą smartfona, co daje lekarzom i innym pracownikom medycznym wgląd w to, jak rana się goi i czy lek działa.

Choć hydrożele w 90 procentach składają się z wody są zazwyczaj dosyć sztywne, łamliwe i nieprzystosowane do utrzymywania materiałów elektronicznych. Inteligentny bandaż wykorzystuje hydrożele, które zdolne są do pochłaniania płynów przy jednoczesnym zachowaniu wilgotnego środowiska gojenia się rany. Klej zastosowany przez zespół z MIT jest podobno wystarczająco silny, aby utrzymać nie tylko elementy elektroniki, ale i metal, szkło, aluminium, czy elementy z brązu. Z tego powodu technologia może znaleźć szerokie zastosowanie pozamedyczne.

 

- Ludzkie tkanki są miękkie i wilgotne, ale urządzenia elektroniczne są głównie suche i twarde. Dlatego też proponujemy, aby korzystać z hydrożeli o podobnych właściwościach mechanicznych i fizjologicznych, jak ludzkie tkanki tworząc długoterminową „współpracę” pomiędzy ludzkim ciałem a zdobyczami elektroniki. Wraz ze współpracownikami sugerujemy, aby wykorzystać technologię hydrożelu w neurologii ponieważ surowiec ten można zmodyfikować tak, aby posiadał podobne właściwości jak tkanka mózgowa – podkreśla profesor Zhao.

 

Hydrożele próbuje się wykorzystywać w wielu innych dziedzinach niż tylko gojenie ran. Obecnie trwają też prace nad stworzeniem prezerwatyw nowej generacji, które miałaby zapobiegać zakażeniu wirusem HIV. Inni badacze pracują nad stworzeniem naczyń krwionośnych z tego tworzywa w technologii 3D.

 

 

Źródła

 

http://www.medicaldaily.com/band-aid-future-mit-develops-electronic-bandage-heals-wounds-faster-364814

 

http://news.mit.edu/2015/stretchable-hydrogel-electronics-1207

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Newsletter