Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Chorzy na szpiczaka mnogiego mają szansę na wyleczenie
10.01.2011

 Po raz pierwszy w Polsce sławy w dziedzinie hematologii z kraju i ze świata będą debatować na temat leczenia chorych na szpiczaka mnogiego podczas międzynarodowej konferencji naukowej.

7 stycznia, Warszawa– Najnowsze wyniki badań klinicznych dotyczących leczenia chorych na szpiczaka mnogiego dają zdaniem naukowców nadzieję na całkowite wyleczenie części pacjentów. Zastosowanie nowych metod terapeutycznych wleczeniu chorych na szpiczaka mnogiego sprawia, że nowotwór ten staje się chorobą przewlekłą – mówią uczestnicy konferencji naukowej organizowanej w dniach 7-8 stycznia przez Polską Grupę Szpiczakową i Polskie Towarzystwo Hematologów i Transfuzjologów.

Najnowsze wyniki badań klinicznych koncentrujących się na poszukiwaniu najbardziej optymalnej metody podtrzymania remisji choroby są bardzo obiecujące. Pozwalają mieć nadzieję na kolejny milowy krok w walce o przedłużenie życia pacjentów zarówno tych kwalifikujących się do wysokodawkowej chemioterapii i transplantacji komórek krwiotwórczych jak i niekwalifikujących się do przeszczepienia, a u części z nich wręcz na ich wyleczenie. Jak wynika z najnowszych badań przedstawionych podczas kongresu American Society of Hematology (ASH) w grudniu 2010, zastosowanie leczenia podtrzymującego przy zastosowaniu leków immunomodulujących, w szczególności lenalidomidu, jest w stanie zredukować ryzyko progresji choroby nawet o 50 – 60%. „Dla części pacjentów te rewolucyjne osiągnięcia mogą oznaczać przede wszystkim przedłużenie czasu remisji choroby oraz wydłużenie życia do 10 lat i więcej. Ponadto, dają one nadzieję na to, że część pacjentów może prowadzić normalne życie przez długie lata.” – powiedział prof. Aleksander Skotnicki , Katedra i Klinika Hematologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Przez wiele lat leczenie chorych na szpiczaka mnogiego skupiało się wokół osiągnięcia remisji choroby poprzez zastosowanie chemioterapii oraz przeszczepu komórek macierzystych szpiku. Wydłużenie życia bez progresji choroby oraz poprawa jakości życia pacjentów to główne problemy, z jakimi mierzą się specjaliści zajmujący się chorymi na szpiczaka.„W ciągu ostatniej dekady nastąpiły znaczące zmiany w sposobie leczenia chorych na szpiczaka. Nowe leki takie jak lenalidomid, talidomid oraz bortezomib przyczyniły się do istotnego wydłużenia życia pacjentów. Średni czas przeżycia osób chorych na szpiczaka zwiększył się niemal dwukrotnie. Aktualnie wynosi on od 5 do 6 lat” – powiedziała prof. dr hab. Anna Dmoszyńska, Przewodnicząca Polskiej Grupy Szpiczakowej, Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów.

Postęp medycyny na przestrzeni lat pokazuje, że stale pojawiają się nowe szanse dla chorych na szpiczaka mnogiego. Zastosowanie odpowiedniej opcji terapeutycznej powoduje przedłużenie życia pacjentów, a teraz wg. najnowszych badań daje nawet części pacjentów szansę na wyleczenie i jest to bardzo dobra informacja dla wszystkich pacjentów ze szpiczakiem mnogim w Polsce i na świecie.

Konferencja naukowa zorganizowana przez Polską Grupę Szpiczakową oraz Polskie Towarzystwo Hematologów i Transfuzjologów to pierwsza tego typu konferencja poświęcona szpiczakowi mnogiemu w Polsce. Spotkanie to zaszczycą swoją obecnością najbardziej znani eksperci w dziedzinie hematologii ze świata i kraju. Jest to bardzo duże wyróżnienie dla Polski, a szczególnie dla polskiej hematologii. Podczas konferencji uczestnicy rozmawiać bęą o najnowszych opcjach terapeutycznych w leczeniu chorych na szpiczaka mnogiego i wynikach badań klinicznych, w tym badań koncentrujących się na poszukiwaniu najbardziej optymalnej metody podtrzymania remisji choroby.

W konferencji naukowej udział biorą między innymi (w kolejności alfabetycznej):

  • prof. Michel Attal
  • prof. Michel Delforge
  • prof. Meletios A. Dimopoulos
  • prof. Jean – Luc Harousseau
  • prof. Martin Kropff
  • prof. Evangelos Terpos

W załączeniu biografie oraz zdjęcia ww. uczestników konferencji naukowej.
 

Szpiczak mnogi jest złośliwym nowotworem hematologicznym, który charakteryzuje się rozrostem złośliwym komórek plazmatycznych. Występuje w populacji z częstością ok. 4 – 5 przypadków na 100 000 osób rocznie. Jest chorobą pojawiającą się najczęściej u ludzi starszych – ponad 90% przypadków zachorowań dotyczy osób po 50 r.ż. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem. Szpiczak stanowi 1 – 2% wszystkich nowotworów złośliwych oraz ok. 12 – 15% nowotworów układu krwiotwórczego. Na świecie, dotyka blisko 750.000 osób. W Polsce obecnie liczbę pacjentów szacuje się na 10.000 osób. Szpiczak mnogi jest drugim, co do częstotliwości występowania nowotworem układu krwiotwórczego.


Więcej informacji:

Alina Zakrzewska
Hill & Knowlton Poland
alina.zakrzewska@hillandknowlton.pl
Tel. 22 646 22 02 ext. 107
Kom. 691 217 333
 

2,3 Źródło: A Dmoszyńska Szpiczak mnogi. Najnowsze metody ropzoznawania i leczenia. Anmedia 2009

 

KOMENTARZE
news

<Styczeń 2025>

pnwtśrczptsbnd
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter