Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Chelaty czyli popularne składniki suplementów diety
20.11.2012

Reklamy bombardują konsumentów doniesieniami o nowych formułach  preparatów witaminowych i suplementów diety. Magnes, żelazo i inne minerały w formie chelatów. Co to oznacza?

Chelaty są połączeniem substancji organicznej z pierwiastkiem metalu. Najpopularniejszym chelatem jest hemoglobina w krwinkach czerwonych. Odpowiada ona za wymianę gazową. Hemoglobina składa się z białka, w którego centralnej części umieszczone jest żelazo co pozwala na dostarczanie do tkanek tlenu i odbieranie zbędnego dwutlenku węgla. Tak właśnie działa chelat. Ma on pozwalać na dostarczenie do organizmu substancji niezbędnych.

Skoro chelaty występują naturalnie w ludzkim organizmie można je syntezować w skali laboratoryjnej. Firmy farmaceutyczne prześcigają się w wymyślaniu nowych leków na bazie chelatów. Dlaczego jednak mają być one skuteczniejsze niż leki w innej formie? Witaminy syntetyzowane w laboratoriach są dostępne dla organizmu w mniejszym stopniu niż witaminy znajdujące się naturalnie w pokarmach gdyż do ich przyswojenia potrzeba odpowiednich warunków. Tak więc jak donoszą liczne źródła przyswajalność witamin i minerałów w formie tabletek wynosi tylko około 30%. Badania dotyczące biodostępności chelatów przeprowadziła firma Olimp Labs, która wydała na rynek preparat z magnezem w tej formie. Firma  udowodniła w skali in vitro, że preparat jest przyswajalny w ilości 80ppm/g suchej masy. Dla porównania magnez w postaci węglanu magnezu przyswajalny jest jedynie w ilości 34 ppm/g natomiast w formie siarczanu magnezu tylko w ilości 21 ppm/g suchej masy. Wyniki te mówią same za siebie.

Co ten sam producent twierdzi na temat preparatów zawierających żelazo w formie chelatu? Laboratorium wykorzystało obserwacje przyswajalności żelaza w kosmkach jelitowych za pomocą barwienia preparatu. W przypadku siarczanu żelaza absorpcja w kosmkach była znikoma, a dostępne żelazo znajdowało się jedynie w ich otoczeniu. Zastosowanie żelaza w formie chelatu wykazuje jednak znaczną różnice w biodostępności tego pierwiastka ze względu na jego organiczną budowę.

Wybierając się do apteki należy więc przemyśleć, który suplement diety wybrać. Z jednej strony dostępność witamin i minerałów w formie chelatu jest wysoka ale czy nie lepiej zmienić swoje przyzwyczajenia żywieniowe i dostarczać je w formie naturalnej?

Marta Kikowska

 

Źródła:

  1. http://scifun.chem.wisc.edu
  2. http://olimp-labs.com
KOMENTARZE
news

<Lipiec 2026>

pnwtśrczptsbnd
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter