Koncern powstał 12 lat temu w wyniku połączenia brytyjskiej firmy Zeneca Ltd i szwedzkiego koncernu Astra AB. AstraZeneca to jeden z największych światowych producentów leków. Główny obszar działania firmy to produkcja i opracowanie innowacyjnych leków, Spółka co roku wydaje ponad 3 miliardy dolarów na badania nad nowymi preparatami farmaceutycznymi.
Specjaliści z ośrodka będą zajmowali się obsługą badań klinicznych koncernu na poziomie międzynarodowym oraz wyznaczaniem globalnych standardów działania w tym zakresie. Planowany koszt inwestycji w Polsce to 10 mln USD rocznie.
W dniu otwarcia Centrum Operacyjnego Badań Klinicznych Sekcja Handlowa Ambasady Brytyjskiej w Polsce, Brytyjsko-Polska Izba Przemysłowo-Handlowa, Federacja Polskich Towarzystw Medycznych oraz tygodnik Służba Zdrowia we współpracy z firmą AstraZeneca organizują debatę na temat znaczenia badań klinicznych w Polsce i na świecie. Do udziału w niej zostali zaproszeni kluczowi specjaliści zajmujący się dziedziną badań klinicznych w kraju, m.in. przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Komisji Zdrowia, Agencji Ochrony Technologii Medycznych oraz środowisk naukowych, lekarskich i pacjenckich. Głównym celem debaty będzie ocena możliwości rozwoju badań klinicznych jako narzędzia wdrażania innowacji medycznych zarówno na świecie jak i na rynku polskim.
Centrum Operacyjne Badań Klinicznych AstraZeneca będzie koordynować działania oraz czuwać nad procesami i przebiegiem badań klinicznych na całym świecie. Zespoły projektowe ośrodka będą odpowiedzialne m. in. za tworzenie protokołów i dokumentacji z badań, przygotowanie systemów informatycznych wykorzystywanych przy ich prowadzeniu, zarządzanie badaniami i opracowywanie danych do raportów, które stanowią niezbędny element rejestracji nowych leków oraz terapii. Będą także współpracowały z innymi zespołami z krajów uczestniczących w badaniach oraz globalnymi zespołami w firmie. Docelowo będzie zatrudnionych ponad 100 osób, obecnie jest już około 40 specjalistów. Jednym z pierwszych koordynowanych przez Centrum badań klinicznych jest projekt z obszaru diabetologii, wkrótce rozpoczną się również prace badawcze związane z dziedziną pulmonologii.
„O lokalizacji tej inwestycji w Polsce zdecydowała korzystna sytuacja ekonomiczna oraz potencjał ekonomiczny naszego kraju. Decyzja o utworzeniu globalnego Centrum Operacyjnego przez AstraZeneca w Polsce była bardzo ważna i niezwykle nas ucieszyła. Oznacza to, że potencjał naszych pracowników i współpracowników w zakresie badań klinicznych został doceniony. Dotychczasowa działalność badawcza, wysoka jakość dostarczanych danych, a także świetnie wykwalifikowani specjaliści to najlepsze zaplecze, jakie możemy stworzyć dla takiego ośrodka”- mówi Alina Pszczółkowska, Dyrektor Centrum Operacyjnego Badań Klinicznych AstraZeneca w Polsce.
Branża farmaceutyczna to jeden z sektorów gospodarki, w którym działalność badawczo-rozwojowa jest podstawowym czynnikiem warunkującym rozwój i sukces rynkowy. Badania – także kliniczne – są ponadto niezbędnym elementem każdego postępu w nauce. AstraZeneca dysponuje dużym zapleczem naukowym i stale inwestuje w badania nad nowymi lekami. Firma jest światowym liderem przeznaczającym znaczne fundusze na badania kliniczne, zatrudniającym na świecie
ok. 15,7 tys. specjalistów w tej dziedzinie. Każdego roku w rozwój i badania nad nowymi lekami AstraZeneca inwestuje 4 mld USD. Posiada 14 głównych ośrodków zajmujących się działalnością badawczo-rozwojową w ośmiu krajach, w tym w Szwecji, USA i Wielkiej Brytanii.
Oprac. Agata Bednarek
Źródło: Informacja prasowa
KOMENTARZE