Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Biznes międzynarodowy
13.05.2008
Polska Grupa Farmaceutyczna zarejestrowała w Holandii nową spółkę holdingową pod nazwą Central European Pharmaceutical Dystribution (CEPD). Jej prezesem została MARIA WIŚNIEWSKA, która wcześniej kierowała Bankiem Pekao S.A.


Celem nowego projektu jest wzmocnienie pozycji PGF jako lidera na polskim rynku detalicznej dystrybucji leków oraz budowanie silnej pozycji na wybranych rynkach Europy Środkowej i Wschodniej. Strategia ta będzie realizowana właśnie przez CEPD.
Spółka została zarejestrowana w Amsterdamie. Są dwa powody tej lokalizacji: bardzo przyjazne i stabilne warunki prowadzenia działalności gospodarczej, jakie oferuje Holandia oraz sprzyjające działalności holdingu prawo podatkowe.
Przedsięwzięcie będzie realizowane w kilku etapach. Pierwszy będzie polegać na wyodrębnieniu z PGF sprzedaży detalicznej i przeniesieniu aktywów z nią związanych do holdingu CEPD. W wyniku dotychczasowego rozwoju i towarzyszącej mu konsolidacji hurtowego rynku leków w Polsce w ramach PGF powstała spora część detaliczna - własna sieć aptek oraz apteki powiązane z Grupą tzw. programem partnerskim. Obecnie zarządzane są one przez spółkę DOZ S.A. ("Dbam O Zdrowie"), która wchodzi w skład PGF. Właśnie ona w pierwszej kolejności zostanie wniesiona aportem do CEPD. Podobnie stanie się z ostatnio nabytą litewską spółką detaliczną oraz otwartymi w Wielkiej Brytanii aptekami.
To jest pierwszy efekt zarejestrowania CEPD w Holandii. W Polsce firma musiałaby zapłacić za wniesienie tych aportów około 2 mln zł. W Holandii nie wyda na to ani centa.
W drugim etapie przedsięwzięcia PGF będzie pozyskiwała możliwości finansowania spółki. Obecnie ma w niej 100 proc. udziałów. Niebawem kapitał własny zostanie podniesiony poprzez emisję nowych akcji, jednak tak, aby zachować nad nią kontrolę (minimum 51 proc). Zostaną one zaoferowane inwestorom na rynku kapitałowym (głównie bankom) oraz aptekarzom.
Krok trzeci stanowić będą akwizycje na wybranych rynkach docelowych, na których CEPD będzie prowadzić działalność w formie spółek lokalnego prawa handlowego i płacić podatki w tych krajach. W ten sposób będzie ona dla nich spółką holdingową. Już są prowadzone wstępne negocjacje.
W tym przypadku ma zastosowanie drugi ważny powód ulokowania firmy w Holandii. CEPD jako spółka holdingowa nie będzie sama prowadziła działalności gospodarczej. Będzie jednak miała zyski pochodzące z należących do niej spółek detalicznych z wielu krajów. Gdyby była zarejestrowana w Polsce, na skutek drenażowej polityki fiskalnej rządu, płaciłaby ogromne podatki od zysków kapitałowych, zaś w Holandii nie zapłaci nic.
Projekt PGF jest nowatorski i unikalny na polskim rynku. Skala jej działalności jest już na tyle duża, iż wymaga podzielenia całej struktury na część hurtową i detaliczną. Szefowie Grupy zdecydowali się wykorzystać wielka szansę, jaką daje członkostwo w Unii Europejskiej i postanowili zarejestrować nową firmę w kraju, który oferuje najlepsze warunki do prowadzenia działalności gospodarczej. Jest to zarazem przestroga dla polskiego rządu - o ile nie zmieni polityki podatkowej, inni mogą pójść za przykładem PGF.

Źródło: Gazeta Farmaceutyczna
KOMENTARZE
news

<Lipiec 2022>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Newsletter