Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Bardzo dobre wyniki prac nad szczepionką przeciw HIV
04.09.2006
Prace nad szczepionką prowadzone są w Instytucie Karolińskim w Szwecji. Wyniki przeprowadzonych etapów badań (testy fazy pierwszej) są bardzo obiecujące, u ponad 90% badanych pojawiła się reakcja immunologiczna.


Eric Sandström, lekarz główny w Karolińskim Szpitalu Uniwersyteckim, uważa, że uzyskane wyniki dotyczące szczepionki tego rodzaju, są do tej pory najlepszymi, które uzyskano. Testy prowadzone w szpitalu i w Szwedzkim Instytucie Kontroli Chorób Zakaźnych mogą utorować drogę do skutecznej szczepionki, która mogłaby dramatycznie zmniejszyć oddziaływanie tej choroby w okresie jednego pokolenia.

Szczepionka wykorzystuje części kodu genetycznego HIV do przygotowania organizmu poprzez wytworzenie reakcji immunologicznej, która mogłaby być skuteczna wobec prawdziwego wirusa HIV. Osobom badanym podano szczepionkę wykorzystując nowatorską technikę szczepienia - bezigłowy system podawania "Bioject".

Osobom poddanym testom zaaplikowano trzy dawki, a następnie czwartą, w której część szczepionki przeciw HIV została połączona z tradycyjną szczepionką przeciw ospie wietrznej. Profesor Britta Wahren z Instytutu Karolińskiego twierdzi, że szczepionka została zaprojektowana w taki sposób, aby chronić przed wieloma typami wirusa występującymi w Afryce oraz na Zachodzie.

Faza 2. testów rozpocznie się w Tanzanii jesienią 2006 r. Będą one okazją nie tylko do sprawdzenia wyników uzyskanych w Szwecji, ale także wyszkolenia lokalnych specjalistów w podawaniu szczepionki i prowadzeniu badań laboratoryjnych.

Szczegóły prac, będących wspólnym wysiłkiem badawczym naukowców ze Szwecji (których zadaniem było przeprowadzenie testów fazy pierwszej), USA (którzy dostarczyli szczepionki i urządzenie do ich podawania) i Tanzanii (gdzie zaczną się testy fazy 2.), zostały ogłoszone 30 sierpnia w Amsterdamie, w trakcie konferencji poświęconej szczepionce przeciw HIV/AIDS.

Fundacja Gatesów ogłosiła ostatnio, że przeznaczy 287 milionów dolarów amerykańskich (225 milionów euro) na badania nad szczepionką przeciw HIV, by przyspieszyć znalezienie skutecznego środka.

Źródło: CORDIS
KOMENTARZE
Newsletter