Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Badania Roche z nowymi, innowacyjnymi cząsteczkami
01.07.2008
Analitycy Zuarcher Kantonalbank, powołując się na wyniki badań umieszczone na stronie ADA (American Diabetes Association) poinformowali, że Roche rozpoczyna wieloośrodkowe badania fazy III z innowacyjną cząsteczką w cukrzycy.
To niezwykle ważna i strategiczna z punktu widzenia rozwoju firmy informacja.

Streszczenie wyników badań zostało umieszczone na stronie ADA (American Diabetes Association) przed corocznym spotkaniem tej organizacji w San Francisco (6-10 czerwca). Cząsteczka o kodzie R1583 posiada strukturę zbliżoną do naturalnego ludzkiego hormonu - peptydu glukagonopodobnego (GLP1) i jest badana w leczeniu cukrzycy typu II, jednej z najpoważniejszych obecnie chorób cywilizacyjnych.

GLP-1 zwiększa produkcję insuliny w trzustce, jednocześnie zmniejszając wydzielanie glukozy przez wątrobę. W efekcie poprawia się kontrola stężenia glukozy we krwi oraz hemoglobiny glikozylowanej ( Hb A1c) - ważnego wskaźnika stabilności glikemii w dłuższym okresie. Przeprowadzone przez Roche badania kliniczne II fazy wykazały, że działanie to jest silniejsze, niż w przypadku cząsteczek z tej grupy rozwijanych przez inne firmy. Zaobserwowano też redukcję masy ciała w trakcie terapii, co może być bardzo korzystne dla  zwykle otyłych diabetyków. Ponadto lek Roche jest podawany podskórnie co tydzień, podczas gdy inne preparaty z tej grupy raz lub dwa razy dziennie. Obecnie trwają przygotowania do rozpoczęcia badań fazy III, których celem będzie udowodnienie skuteczności i bezpieczeństwa leku podawanego grupie ponad 3000 pacjentów, z istotnym udziałem ośrodków badawczych w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Początek rekrutacji jest planowany w drugiej połowie 2008 roku a zgoda na produkcję spodziewana jest za 18-24 miesięcy.

Warto przypomnieć, że firma Roche prowadzi również badania nad inną innowacyjną cząsteczką, do zastosowania w przypadku zaburzeń gospodarki lipidowej – CETP - i. Badania II fazy wykazały, że lek ten podnosi stężenie korzystnych frakcji cholesterolu (tzw. HDL-C) we krwi. Działanie to jest uważane za ochronne dla mięśnia sercowego. Jak stwierdzono we wcześniejszych badaniach - niskie stężenie HDL jest związane ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na choroby układu krwionośnego. U wielu chorych otrzymujących dostępne na rynku leki regulujące poziom lipidów ( np. statyny obniżające poziom niekorzystnej  frakcji LDL-C), obecna terapia nie pozwala uniknąć poważnych powikłań sercowy - naczyniowych. W kwietniu tego roku rozpoczęła się już rekrutacja pacjentów w badaniach klinicznych fazy III, których głównym celem jest ocena wpływu terapii CETP-i na zmniejszenie prawdopodobieństwa zgonu i zachorowań na ciężkie choroby serca u pacjentów ze zwiększonym ryzykiem ich wystąpienia. Planuje się, że w badaniach tych weźmie udział ponad 15000 pacjentów, w tym znaczna część w ponad 30 ośrodkach badawczych w Polsce.

Źródło: Roche Polska

KOMENTARZE
news

<Marzec 2023>

pnwtśrczptsbnd
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter