Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Angina – dlaczego chorujemy na nią latem?
Angina – dlaczego chorujemy na nią latem?

Angina to ostre zapalenie migdałków podniebiennych oraz błony śluzowej gardła charakteryzujące się specyficznymi objawami i często wymagające leczenia antybiotykiem. Choroba ta może dotknąć każdego, niezależnie od wieku. O jej objawach, przyczynach oraz metodach leczenia mówi lek. Dominika Hanusek z American Heart of Poland.

 

 

Angina jest chorobą zakaźną wywoływaną przez drobnoustroje, najczęściej paciorkowce z grupy A (Streptococcus pyogenes). Drobnoustroje te mogą przenosić się z osoby chorej na zdrową drogą kropelkową – poprzez kaszel, kichanie czy bliski kontakt. Z tego względu, w miejscach o dużym skupisku osób, jak szkoły czy biura, angina może szybko się rozprzestrzeniać.

Zaczyna się od bólu gardła

– Początek choroby jest zazwyczaj nagły i intensywny. Najbardziej charakterystycznym objawem jest silny ból gardła, który utrudnia przełykanie i często promieniuje w kierunku uszu. Do innych typowych objawów anginy należą: wysoka gorączka, często przekraczająca 38°C, dreszcze, powiększone i bolesne węzły chłonne szyi oraz podżuchwowe, złe samopoczucie, ból głowy i ogólne osłabienie, które może przypominać objawy przeziębienia – wymienia lek. Dominika Hanusek.

Antybiotyk i odpoczynek

– Anginy nie można bagatelizować, ponieważ jej powikłania mogą być groźne, obejmując m.in. ropnie okołomigdałkowe, gorączkę reumatyczną czy kłębuszkowe zapalenie nerek. Właściwe rozpoznanie i leczenie są kluczowe – przestrzega ekspertka. Leczenie anginy zwykle wymaga zastosowania antybiotyków, szczególnie penicyliny lub jej pochodnych. Dodatkowo zaleca się odpoczynek, nawadnianie organizmu oraz zażywanie leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych.

Latem też można zachorować!

Choć angina kojarzy się głównie z chłodniejszymi porami roku, to latem również możemy na nią zachorować. Dlaczego? – Podczas gorących dni naczynia krwionośne w gardle rozszerzają się, a spożywanie zimnych napojów czy lodów powoduje ich nagły skurcz i ochłodzenie tkanek. Taki stan sprzyja osłabieniu mechanizmów obronnych śluzówki gardła, która staje się bardziej podatna na atak drobnoustrojów. Co więcej, bakterie naturalnie obecne w jamie ustnej mogą łatwiej penetrować tkanki gardła i wywoływać stan zapalny – tłumaczy lek. Dominika Hanusek.

Zadbaj o gardło

Angina to poważna choroba, której nie można lekceważyć. Szybkie rozpoznanie i odpowiednie leczenie są kluczowe dla uniknięcia groźnych powikłań. Mając na uwadze zdrowie gardła, szczególnie latem, warto unikać nagłych zmian temperatur oraz dbać o higienę, aby zminimalizować ryzyko zakażenia. – W przypadku wystąpienia objawów anginy niezwłoczna konsultacja z lekarzem jest konieczna, aby wdrożyć odpowiednie leczenie i szybko wrócić do zdrowia – puentuje specjalistka.

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/illustrations/ahalazi%C3%A2-ahalazi%C3%A2-przyczyny-5265848/

KOMENTARZE
news

<Październik 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
31
1
2
3
Newsletter