Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
American Public Health Association ostrzega: ortoftalany mogą uszkadzać mózgi dzieci
American Public Health Association ostrzega: ortoftalany mogą uszkadzać mózgi dzieci

Solidne dane z badań kohortowych oraz testów na zwierzętach wskazują, że narażenie na ortoftalany może zaburzać rozwój mózgu. W konsekwencji kontakt z tymi plastyfikatorami zwiększa ryzyko problemów z uczeniem się i utrzymywaniem uwagi u dzieci. American Public Health Association opublikowało materiał dowodowy świadczący o szkodliwości ortoftalanów. Eksperci są zdania, że należy w tej sprawie podjąć natychmiastowe działania.

 

 

Istnieją rzetelne dane z długoterminowych badań kohortowych urodzeń przeprowadzonych w ciągu ostatniej dekady, które wykazały związek między prenatalną ekspozycją na ortoftalany a zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) oraz innymi problemami behawioralnymi. Kontakt z tymi toksycznymi związkami wpływa niekorzystnie na rozwój poznawczy, skutkuje niższym IQ, gorszym rozwojem psychomotorycznym oraz problemami z komunikacją społeczną.

Ortoftalany są diestrami kwasu ftalowego wykorzystywanymi jako plastyfikatory w produkcji tworzyw sztucznych. Są obecne w wielu produktach, w tym w materiałach do produkcji żywności i opakowaniach do jej przechowywania. Niestety na tym nie koniec. Występują w materiałach medycznych, powłokach leków, panelach podłogowych, tapetach, rozlicznych przedmiotach użytku domowego, kosmetykach. Większość współcześnie żyjących ludzi jest narażona na wiele różnych ortoftalanów jednocześnie.

American Public Health Association wzywa do reformy, która miałaby na celu wyeliminowanie ortoftalanów z produktów, z którymi mają kontakt kobiety w ciąży, niemowlęta i dzieci. Fakt, iż producenci dobrowolnie usunęli już te toksyczne związki z szerokiej gamy produktów, wskazuje, że cel ten jest wykonalny.

Źródła

Engel S.M., Patisaul H.B., Brody C., Hauser R., Zota A.R., Bennet D.H., ...Whyatt R.M. (2021). "Neurotoxicity of Ortho-Phthalates: Recommendations for Critical Policy Reforms to Protect Brain Development in Children". "American Journal of Public Health", 111(4), 687-695.

KOMENTARZE
news

<Październik 2022>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
Newsletter