Firma rozpoczęła już pierwszą fazę badań, czyli projektowanie i syntezę bibliotek związków, które potrwają do końca 2009 roku. Już pod koniec tego roku rozpocznie się ocena aktywności związków in vitro (testy biochemiczne), a następnie in vivo (badania na zwierzętach). Kolejnym etapem będą zaawansowane badania farmakologiczne i toksykologiczne, wykonywane w standardzie Good Laboratory Practice, mające na celu wyłonienie najlepszych związków do badań klinicznych.
„Coraz częściej mówi się o epidemii chorób OUN, która w dużej mierze jest wynikiem postępu cywilizacyjnego. W Polsce, jak podaje Ministerstwo Zdrowia, w ciągu ostatnich 15 lat liczba osób leczonych z powodu zaburzeń psychicznych, wzrosła z 600 tysięcy do ponad 1,5 mln rocznie. Jest to najwyższy wskaźnik na trenie Unii Europejskiej. Dlatego też poszukiwanie innowacyjnego leku mającego zastosowanie w leczeniu chorób ośrodkowego układu nerwowego, jest szczególnie ważne z punktu widzenia polskiego pacjenta.” – mówi Marcin Kołaczkowski – kierownik projektu.
Choroby psychiczne należą do najczęściej występujących schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. Dane WHO pokazują, że co ósmy przypadek chorobowy na świecie dotyczy schorzenia psychicznego, a spośród dziesięciu chorób najczęściej występujących w populacji ludzkiej aż pięć zalicza się do chorób psychicznych. Na schizofrenię cierpi 1 % populacji, innymi słowy co setna osoba jest dotknięta ta chorobą. Aż 10% z nich ginie śmiercią samobójczą, a 10% wymaga prawie stałej hospitalizacji. Depresja, kolejna choroba OUN, dotyka, według obecnych szacunków, około 20-25% kobiet i około 12-15% mężczyzn w krajach wysoko rozwiniętych. Najczęściej występującym zaburzeniem psychicznym są stany lękowe, które są problemem około 41% Europejczyków. Należąca do schorzeń neurodegeneracyjnych, choroba Parkinsona, dotyka 0,15 % populacji, jednak wśród osób po 70. roku życia odsetek ten wzrasta dziesięciokrotnie.
Istniejące obecnie na rynku środki farmakologiczne stosowane w leczeniu chorób Ośrodkowego Układu Nerwowego są w wielu przypadkach nieskuteczne, a także cechuje je wiele niepożądanych działań ubocznych.
KOMENTARZE