Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Związki zaburzające rozwój płci
06.02.2007
Co najmniej od 10 lat środowisko naukowe zainteresowało się pewnymi związkami występującymi w środowisku ze względu na podejrzewane właściwości modulujące funkcje układu hormonalnego wykazywane przez te związki (zwane endocrine distuptors - EDs). Do EDs'ów należą między innymi liczne substancje przemysłowe, między innymi ftalany, które używane są szeroko do produkcji plastiku. Największym zainteresowaniem cieszy się wpływ tych związków na płody i młode osobniki, u których dopiero zachodzi rozwój płciowy. Jak się okazało EDs mogą wpływać u nich nie tylko na rozwój narządów płciowych, ale także na mózg, który jak obecnie wiemy różnicuje się także w zależności od płci.
W doświadczeniu przeprowadzonym przez japońskich naukowców obserwowano wpływ kilku szeroko rozpowszechnionych ftalanów na produkty dwóch genów, które prawdopodobnie odpowiadają za różnicowanie płciowe mózgu, a szczegółowo mówiąc podwzgórza. Okazało się, że poziomy tych produktów są znacznie zaburzone u młodych szczurów jeśli ich matka jest poddawana wpływowi ftalanów w okresie ciąży.
Co więcej, u dorosłych osobników, które w życiu płodowym były narażone na działanie ftalanów obserwowano zaburzenia funkcji seksualnych, co jest bardzo silnym dowodem na to, że ftalany spowodowały nieodwracalny efekt w rejonie mózgu odpowiedzialnym za zachowanie płciowe i identyfikację płciową.


J Reprod Dev. 2006 Jun;52(3):343-52
KOMENTARZE
Newsletter