Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Żółta herbata – co warto o niej wiedzieć?
19.06.2013

Żółta herbata jest najrzadziej spotykanym rodzajem herbaty, w Polsce mało znanym. Uważa się, że ta wyjątkowa herbata po raz pierwszy została wyprodukowana podczas panowania dynastii Qing. Nazywana jest również herbatą cesarską, ponieważ początkowo była zarezerwowana wyłącznie dla cesarza Chin i jego najbliższej rodziny. Sztuka produkcji zaginęła, odtworzono ją w latach 80. XX wieku, niestety nie wiadomo czy obecny sposób wytwarzania wygląda identycznie jak w tamtych czasach.

Żółta herbata bogata jest w przeciwutleniacze, a technika wytwarzania pozwala zachować ich jak największą ilość. Produkcja wiąże się z zastosowaniem procesu fermentacji nieenzymatycznej. Wczesną wiosną zbiera się młode liście wraz z nierozwiniętymi pączkami, które ogrzewa się, następnie studzi, suszy, kolejny raz ogrzewa. Taki proces powtarza się kilka razy.

Ze względu na ograniczony czas zbierania i skomplikowane wytwarzanie, ten rodzaj herbaty jest drogi i rzadko spotykany. Produkcja innych herbat jest znacznie prostsza i tańsza.

Obecnie istnieją 3 rodzaje żółtych herbat: Meng Ding Huang Ya, Junshan Yinzhen oraz Mo Gan Huang Ya Tea. Początkowo były setki odmian, jednak z powodu skomplikowanych warunków uprawy oraz wytwarzania zostały utracone.

Smak herbaty cesarskiej jest subtelny, nie jest podobny do smaku żadnej innej herbaty, można wyczuć lekką gorycz, a także nutę słodyczy, która pozostaje na dłużej. Posiada delikatny, ale charakterystyczny aromat. Napar ma kolor słomkowo-żółty, a na jego powierzchni odbijają się na jasnoróżowo ścianki białych naczyń. Liście tej herbaty są zielone, z delikatnym żółtawym odcieniem.

Żółta herbata oprócz subtelnego smaku i aromatu posiada liczne właściwości zdrowotne. Ze względu na niską zawartość kofeiny jest lepiej tolerowana przez żołądek niż inne odmiany herbat.

Żółta herbata zawiera bardzo dużą ilość przeciwutleniaczy, które wyłapują wolne rodniki. Pomaga również chronić zęby przed próchnicą oraz posiada korzystne właściwości łagodzące objawy związane z chorobami układu kostnego. Regularne picie tego naparu zapobiega łamliwości kości. Zalecane jest picie 4–5 filiżanek tej herbaty dziennie ludziom, którzy cierpią na ból stawów.

Odkryto również, że żółta herbata ma działanie przeciwnowotworowe. Flawonoidy w niej zawarte hamują wzrost komórek rakowych i zapobiegają rozwojowi nowych. Przypuszcza się, że picie żółtej herbaty może pomóc w walce z rakiem jelita grubego, prostaty oraz żołądka. Zauważono, że w niektórych przypadkach żółta herbata jest tak samo skuteczna jak leki przeciwnowotworowe.

Żółta herbata ma zdolność do rozrzedzania krwi i poprawy funkcji tętnic. Obniża podwyższone ciśnienie krwi oraz pomaga utrzymać prawidłowy jego poziom, chroni serce i cały układ krążenia. Dzięki takim właściwościom picie żółtej herbaty zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia udaru mózgu. Naukowcy odkryli, że ludzie, którzy piją co najmniej 2 filiżanki żółtej herbaty dziennie są prawie o 50% mniej narażeni na śmierć po zawale.

Herbata żółta posiada również działanie przeciwmiażdżycowe – zawarte w niej katechiny obniżają poziom cholesterolu.

Żółtą herbatę parzy się tylko raz, w temperaturze 80 stopni, przez około 3 minuty. Cieplejsza woda może zniszczyć delikatny smak. Podczas parzenia tej herbaty należy eksperymentować z ilością liści tak, aby znaleźć ten idealny smak.

 

Helena Korczyc

 

Żródła:

http://www.chinese-tea-culture.com/yellow-tea.html

http://www.sevencups.com/about-tea/yellow-tea/

Robert Tomczyk: Zapiski o herbacie. Warszawa: Fu Kang, 2009, s. 88-89

KOMENTARZE
Newsletter