Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Zmiany w funkcjonowaniu jednostek badawczo-rozwojowych
13.12.2006
11 grudnia rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o jednostkach badawczo-rozwojowych (JBR), który zakłada sprawne tworzenie zaplecza badawczo-rozwojowego dla gospodarki, przyspieszenie konsolidacji, reorganizacji oraz zmian własnościowych w JBR.


Nowy projekt zezwala na
- ogłoszenie upadłości JBR, jednak przepisy nie będą dotyczyć jednostki, która nie prowadzi działalności gospodarczej i funkcjonuje w ochronie zdrowia, jak np. Centrum Onkologii i Centrum Zdrowia Dziecka.
- łączenie, dzielenie, reorganizowanie lub likwidację JBR, jeśli minister sprawujący nad nimi nadzór uzna to za uzasadnione merytorycznie, organizacyjnie lub finansowo.
- prowadzenie przez JBR dowolnej działalność gospodarczej, a nie jak dotychczas - związaną jedynie z profilem ich działania.
- możliwość powoływania przez ministra nadzorującego daną JBR członków jej rady naukowej spośród osób zatrudnionych poza jednostką.

Konsekwencją wejścia w życie znowelizowanej ustawy o jednostkach badawczo-rozwojowych będzie także ponowne powołanie przez ministrów sprawujących nadzór nad działalnością JBR ich  dyrektorów w okresie 3 miesięcy od dnia wejścia ustawy w życie, a dotychczasowe powołania wygasną.

W Polsce obecnie funkcjonuje 180 jednostek badawczo-rozwojowych. Nadzór nad nimi sprawuje resort gospodarki. W opublikowanym w październiku raporcie Najwyższej Izby Kontroli (NIK) inspektorzy skrytykowali działalność większości skontrolowanych JBR (NIK zbadała funkcjonowanie 11 spośród 180 JBR ; kontrola obejmowała okres od 2003 r. do pierwszej połowy 2005 r.). NIK zarzuciła JBR niską aktywność w prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych, które powinny być głównym celem działania takich jednostek. Według NIK, udział projektów zakończonych oraz wdrożonych do przemysłu jest marginalny z punktu widzenia gospodarki.

W odpowiedzi na raport NIK, Ministerstwo Gospodarki poinformowało, że od marca  prowadzi reorganizację podległych mu jednostek badawczo-rozwojowych. Resort chce, by reorganizacja JBR przyczyniła się do zwiększenia konkurencyjności i innowacyjności polskiego przemysłu oraz gospodarki.

Oprac. J.G. na podst. PAP
KOMENTARZE
Newsletter