Zioła od dawna znajdują się w kręgu zainteresowań środowiska naukowego. Kolejne badania coraz częściej udowadniają słuszność ich „ludowych” zastosowań. Tak też jest w przypadku naparu z rośliny Fagonia cretica. Jak dowodzą pierwsze analizy przeprowadzone przez naukowców z Aston University, zioło to zasługuje na uwagę jako potencjalny środek do walki z nowotworem piersi.
Fagonia cretica jest rośliną występującą głównie na terenie Hiszpanii i Balearów. Szczególne miejsce zajmuje jednak w medycynie ludowej Pakistanu, gdzie od dawna kobiety chore na raka piersi piją sporządzane z niej napary. Okazuje się, że zastosowanie ziołowej herbatki jest nie tylko elementem folkloru, ale znajduje naukowe uzasadnienie.
Wykonane testy wskazują, że wodny ekstrakt z Fagonia cretica indukuje apoptozę komórek rakowych, nie wpływa natomiast negatywnie na zdrowe komórki. Wyniki są obiecujące, jednak jest to dopiero początek drogi. Jak mówi prof. Helen Griffith: „Potrzebne są kolejne badania w celu sprawdzenia, czy ekstrakt jest tak samo efektywny w niszczeniu komórek nowotworowych w organizmie, a nie tylko w laboratorium. Konieczne jest również zidentyfikowanie składników, które odpowiedzialne są za właściwości ekstraktu, aby w dalszej perspektywie rozpocząć testy z udziałem ludzi”.
Źródło: www.aston.ac.uk
Zdjęcie: www.flickr.com/photos/35142635@N05/5595954380
oprac. Małgorzata Przybyłowicz
KOMENTARZE