Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Zielona energia dla Łodzi
05.06.2012

W piątek 29.05.2012 odbyło się uroczyste otwarcie instalacji półtechnicznej, która posłuży do biologicznego uzdatniania biogazu postrzeganego jako alternatywne źródło energii. Opracowana technologia jest efektem kooperacji Politechniki Łódzkiej oraz Grupowej Oczyszczalni Ścieków na terenie której powstała instalacja.

Rozwój odnawialnych źródeł energii stwarza olbrzymią szansę na uzyskanie niezależności energetycznej oraz jest nadzieją na obniżenie kosztów związanych z eksploatacją oraz wykorzystaniem energii.  Biogaz postrzegany jako „ekologiczne paliwo” jest atrakcyjnym tematem zarówno dla naukowców jak i producentów energii.  Bogaty głównie w metan , powstaje w procesie fermentacji metanowej. Szeroka gama produktów z których możemy otrzymać to ekologicznie czyste paliwo (biopaliwo) spowodowała zainteresowanie się tym tematem różnych jednostek naukowo badawczych. Projekt prowadzony przez Politechnikę Łódzką dotyczy opracowania nowatorskiej metody biokonwersji zanieczyszczeń biogazu w tym głównie siarkowodoru. Partner projektu  Grupowa Oczyszczalnia Ścieków dzięki współpracy z łódzką uczelnią może pochwalić się posiadaniem innowacyjnej technologii która jest jedną z pierwszych wykorzystujących mikroorganizmy do usuwania zanieczyszczeń obecnych w biogazie. „Przedsiębiorstwa z sektora energii odnawialnych czekają na nowatorskie , skuteczne i tanie technologie oczyszczania biogazu z wykorzystaniem metod biotechnologicznych. My wychodzimy naprzód tym oczekiwaniom. Innowacyjność badań podejmowanych w ramach współpracy z Naszym partnerem polega na zastosowaniu mikroorganizmów które stanowią element biologiczny układu. Nowatorska koncepcja pozwala obniżyć koszty produkcji i obróbki biogazu” - mówi kierownik projektu dr inż. Krzysztof Ziemiński.  Innowacyjne przedsięwzięcie Politechniki Łódzkiej powstało przy wsparciu funduszy unijnych w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka – poddziałania 1.3.1. Całkowity budżet projektu wynosi 3 513 160,00zł.

Kooperacja Politechniki Łódzkiej i GOŚ jest doskonałym przykładem współpracy w ramach działań  B+R .  Transfer wiedzy oraz technologii pomiędzy naukowcami oraz przedsiębiorcami jest osiągnięciem na skalę ogólnopolską i miejmy nadzieję będzie tylko początkiem na dalszej drodze budowania dobrych praktyk podejmowanych przez PŁ.

dodatkowe informacje na stornie http://www.biogaz.p.lodz.pl/

 

Agata Bednarek

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Newsletter