Lekarze zdają sobie sprawę z szerokiego spectrum czynników wpływających na wystąpienie cukrzycy typu 2 i powiązanych z dziedzicznością, nadwagą, stylem życia. Teraz naukowcy z Uniwersytetu w Warwick odnaleźli markery wskazujące na dysfunkcję śródbłonka naczyń krwionośnych i jednocześnie mogą zidentyfikować ogromną liczbę ludzi o wysokim ryzyku rozwoju cukrzycy typu 2.
W badaniach prowadzonych przez dr Saverio Stranges z Uniwersytetu w Warwick przyjrzano się białku E-selektynie, której obecność jest wskaźnikiem na dysfunkcję śródbłonka, liczbie białych ciałek krwi i poziomowi albumin, które są markerem stanu zapalnego.
Wykryto wysoki poziom E-selektyny i białych ciałek krwi przy niskim poziomie albuminy w surowicy, co stanowi wskaźnik wysokiego ryzyka cukrzycy typu 2. Badacze dowiedli, iż tradycyjne czynniki ryzyka, takie jak np. wcześniejsze wystąpienie choroby w rodzinie, były pomocne zidentyfikować ryzyko tylko tylko w 65%. Kiedy poszerzymy tę wiedzę o powyższe trzy informacje możliwośc identyfikacji rośnie do 73 %.
Wysoki poziom E-selektyn i białych ciałek krwi oraz niski poziom albuminy wskazuje na stan zapalny śródbłonka naczyń i jego złe działanie. To odkrycie potwierdza pogląd, że oba warunki odgrywają istotną rolę w rozwoju choroby. Dysfunkcja śródbłonka naczyń krwionośnych wskazuje także na obecność i rozwój arterosklerozy (miażdżycy). Odnalezienie nowych markerów dla cukrzycy typu 2 otworzy drzwi dla profilaktyki i wczesnego leczenia tej choroby.
Obesity, Nature Publishing Group.
KOMENTARZE