Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Zespół do Spraw Rozwoju Biogospodarki
28.04.2006
Minister Edukacji i Nauki powołał na okres od dnia 8 maja 2006 r. do dnia 15 grudnia 2008 r. interdyscyplinarny Zespół do Spraw Rozwoju Biogospodarki.
Trendy światowe jednoznacznie wskazują na nauki o życiu i biotechnologię jako kluczowe dziedziny mające decydować o kształcie rozwoju przemysłu przyszłości.

Dziedziny te stają się głównym filarem biogospodarki, obszaru, który po sektorze ICT jest najbardziej oparty na wiedzy. Znalazło to swoje odzwierciedlenie, np. w konferencji nt. New perspectives on the knowledge-based bio-economy, zorganizowanej w dniach 15-16 września 2005 r. przez Komisję Europejską. Także według opinii ekspertów OECD nauki o życiu i biotechnologia są dziedzinami, które będą miały największy wpływ na rozwój gospodarki światowej w pierwszych dziesięcioleciach XXI wieku (The Bioeconomy to 2030: designing a policy agenda, OECD, 2005). Obecnie najbardziej intensywny rozwój zastosowań metod biotechnologicznych obserwuje się w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym, chemicznym i rolnictwie, a także w medycynie i ochronie środowiska. Powołanie Zespołu wynika z potrzeby wzmocnienia sfery polskich badań naukowych i prac rozwojowych w dziedzinie nauk o życiu i biotechnologii oraz z konieczności opracowywania informacji o stanie i kierunkach rozwoju sektora biogospodarki w Rzeczypospolitej Polskiej, w tym ze szczególnym uwzględnieniem globalnego trendu polegającego na rozwoju biogospodarki i związanymi z tym wyzwaniami. Przewodniczącym zespołu został Adam Dubin. W skład Zespołu wchodzą: - Marek Bednarczyk - Stanisław Bielecki - Piotr Borowicz - Maciej Czarnik - Józef Wojciech Kur - Wojciech Kuźmierkiewicz - Tadeusz Pietrucha - Katarzyna Rogiewicz - Roman Sławeta (sekretarz) - Marek Świtoński - Władysław Torbicz - Maciej Wieczorek. Do zadań Zespołu należy opracowywanie i przedstawianie Ministrowi Edukacji i Nauki stanowisk w sprawach stanu i kierunków rozwoju biogospodarki w Rzeczypospolitej Polskiej, a w szczególności: 1) strategii wzmocnienia sfery badań naukowych i prac rozwojowych w dziedzinie nauk o życiu i biotechnologii; 2) najważniejszych szans i priorytetowych kierunków działań w dziedzinie nauk o życiu i biotechnologii; 3) podejmowania działań - w celu stworzenia warunków dla rozwoju biogospodarki - obejmujących: komercjalizację wyników prac badawczo-rozwojowych, działalność innowacyjną, ochronę praw własności intelektualnej, komunikację społeczną, regulacje prawne, źródła finansowania prac badawczo-rozwojowych, w tym w ramach 7 Programu Ramowego Unii Europejskiej oraz określenia „zbioru dobrych praktyk”; 4) propozycji podjęcia przedsięwzięć, które umożliwią Polsce konkurencję na rynkach globalnych w zakresie rozwoju biogospodarki.

KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2025>

pnwtśrczptsbnd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
Newsletter