Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Zdrowa i legalna marihuana dla wszystkich! Już niebawem?
18.07.2012

Naukowcy z Uniwersytetu Saskatchewan zidentyfikowali proces, na drodze którego rośliny marihuany syntezują tetrahydrokannabinol (THC) – główną substancję psychoaktywną zawartą w konopiach, wprowadzającą palaczy marihuany w dobry nastrój. Dzięki zidentyfikowaniu szlaku syntezy THC możliwe będzie stworzenie roślin doniczkowych nie zawierających nawet śladowych ilości narkotyku, dzięki czemu konopie będą mogły być swobodnie wykorzystywane w przemyśle włókienniczym i farmaceutycznym.

W szlak syntezy tetrahydrokannabiolu zaangażowanych jest kilka enzymów wykorzystywanych w unikalny sposób przez rośliny konopi indyjskich. Jednak najważniejszym z nich, zidentyfikowanym przez naukowców z Uniwersytetu w Saskatchewan i rzucającym światło na całość procesu jest kwaśna cyklaza  oliwetolu (Olivetolic Acid Cyclase).

- Konopie indyjskie wykorzystują rzadko występujące krótkie kwasy tłuszczowe, o prostych sześciowęglowych łańcuchach węglowodorowych, których używają jako szkieletu do budowy skoplikowanych chemicznie, i farmakologicznie aktywnych związków – powiedział w oświadczeniu John Page, biolog z Uniwersytetu w Saskatchewan, jeden z autorów badań.

Badania, opublikowane w poniedziałek w internetowym wydaniu Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS), otwierają drogę do rozwoju nowych odmian marihuany, produkujących substancje wykorzystywane w przemyśle farmaceutycznym, a także konopi przemysłowych, całkowicie wolnych od psychoaktywnych środków farmakologicznych.

Obecnie, przemysłowe odmiany konopii - szczepy używane do produkcji lin i tkanin - zawierają szczątkowe ilości THC, ale nawet śladowe ilości substancji psychoaktywnych mogą być problematyczne, jeżeli chodzi o eksport na rynki zagraniczne i regulacje prawne.

Sposobem, aby raz na zawsze pozbyć się tych problemów, jak twierdzą naukowcy jest „wyłączenie” szlaku chemicznej syntezy THC.

- Hodowcy, którzy starają się rozwijać nowe odmiany konopi zawsze walczą z pozostałościami  lub śladowymi ilościami THC w roślinach - powiedział Page. - Tak więc, z racji że nawet znikomy poziom THC może być problematyczny my zaproponujemy rośliny z zerowym stężeniem THC.

Poznanie szlaku syntezy tetrahydrokannabiolu może pomóc także w inny sposób. Naukowcy już poszukują sposobu, aby indukować produkcję THC, i jemu podobnych substancji w mikroorganizmach i drożdżach. To miało by ogromny potencjał i mogłoby być stosowane w produkcji farmaceutyków.  

A co jeśli ktoś będzie chciał wykorzystać odkrycie naukowców z Uniwersytetu w Saskatchewan, aby zwiększyć poziom THC w konopiach indyjskich?

John Page powiedział, że to mało prawdopodobne, aby praca jego i jego kolegów wpłynęła jakoś na osoby zażywające narkotyki, ponieważ istnieją już bardzo silne odmiany marihuany wyhodowane za pomocą tradycyjnych metod.

 

 

Red. Tomasz Sznerch

 

źródło: Identification of olivetolic acid cyclase from Cannabis sativa reveals a unique catalytic route toplant polyketides. Steve J. Gagne, Jake M. Stout, Enwu Liu, Zakia Boubakir, Shawn M. Clark, and Jonathan E. Page. PNAS 2012 ; published ahead of print July 16, 2012,

KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2024>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
Newsletter