Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Zdolni nastolatkowie nagrodzeni w kolejnej edycji konkursu E(x)plory
Dwie spośród trzech wyłonionych w finale prac dotyczą nauk przyrodniczych. Zdobywca drugiego miejsca, Jan Przybyłowicz, badał produkcję egzopolisacharydów przez bakterie kwasu mlekowego, a laureatki trzeciej nagrody, Joanna Jurek i Dominika Bakalarz, opracowały multipotencjalny bioimplant z wykorzystaniem techniki „cell origami”.

 

Spośród 27 finalistów z całej Polski, wybrano trzy najbardziej innowacyjne pomysły, których autorzy otrzymali stypendia naukowe oraz będą dalej reprezentować polską naukę na zagranicznych konkursach naukowych w Belgii, Holandii, Rumunii oraz USA. Laureatem pierwszej nagrody został Wojciech Różowski z Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Krzeszowicach, który w swoim projekcie opracował modularny system operacyjny.

https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xfa1/t31.0-8/p480x480/11096543_800424553379299_4727697238867939866_o.jpg

Kefir na zdrowie

http://www.freeimages.com/assets/29/282586/milk-1155002-m.jpgJan Przybyłowicz, uczeń II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Batorego w Warszawie, badał wpływ heptahydratu siarczanu magnezu na produkcję egzopolisacharydów przez bakterie kwasu mlekowego. Udowodnił, że ta sól zwiększa produkcję tych związków w kefirze aż o 58.4%. Egzopolisacharydy mają udokumentowane korzystne oddziaływanie na zdrowie człowieka – obniżają poziom cholesterolu i cukru we krwi, wpływają na zahamowanie wzrostu ciśnienia tętniczego krwi, a co najważniejsze charakteryzują się antyrakowymi właściwościami. Są używane w przemyśle jako środki zagęszczające oraz polepszające organoleptyczne właściwości produktów mlecznych.

Inteligentna nanomata

http://www.freeimages.com/assets/44/439400/crane-464969-m.jpgLaureatki trzeciej nagrody to Joanna Jurek z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim oraz Dominika Bakalarz z III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Opolu. Maturzystki otrzymały nagrodę za projekt Origami BioBandage, w którym wytworzyły bioimplant z polimerowej nanomaty pokrytej komórkami macierzystymi. Dzięki wzmocnieniu nanowłókniny hydroksoapatytem, implant może być zastosowany do stymulacji regeneracji tkanki kostnej chorych z osteoporozą. Więcej o tym projekcie można przeczytać w rozmowie portalu z licealistkami. - Na razie jeszcze nie wiemy na co przeznaczymy otrzymane stypendium, na pewno wykorzystamy je na ciąg dalszy projektu, z którym ruszamy zaraz po maturze - komentuje Joanna Jurek i dodaje: - Natomiast we wrześniu będziemy reprezentować Polskę na międzynarodowym finale konkursu uczniowskich projektów badawczych EUCYS w Mediolanie.

Organizatorem konkursu E(x)plory jest Fundacja Zaawansowanych Technologii. Podczas tegorocznego wiosennego finału konkursu dla młodych naukowców w Gdyni miał miejsce także Festiwal Nauki i Technologii oraz Kongres E(x)plory Innowacje, będący wydarzeniem łączącym ludzi nauki, biznesu oraz przemysłu.

 

Aleksandra Kowalczyk

KOMENTARZE
Newsletter