Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Zbieżność wyników w zakresie innowacyjności w UE
19.02.2008
Zbieżność wyników w zakresie innowacyjności w Unii Europejskiej jest coraz większa, a pięć państw członkowskich zachowuje pozycje liderów w tej dziedzinie.
Tak wynika z Europejskiego Raportu o Innowacyjności (European Innovation Scoreboard - EIS) podsumowującego rok 2007.

Jest to siódme wydanie raportu, opublikowanego po raz pierwszy w 2001 roku. Raport stanowi element strategii lizbońskiej, a jego celem jest porównanie innowacyjności poszczególnych państw członkowskich. Raport zawiera również dane dotyczące Turcji, Islandii, Norwegii, Szwajcarii, Stanów Zjednoczonych i Japonii.

Pomimo iż Dania, Finlandia, Niemcy, Szwecja i Wielka Brytania zajmują pozycje światowych liderów innowacyjności, raport pokazuje, że większość państw członkowskich musi nadrobić zaległości, jeżeli chce dołączyć do czołówki.

Z kolei trzy nowe państwa członkowskie UE - Estonia, Czechy i Litwa - robią w dziedzinie innowacyjności duże postępy i są na dobrej drodze do osiągnięcia unijnego średniego poziomu innowacyjności w ciągu najbliższych dziesięciu lat.

UE pozostaje jednak na przegranej pozycji wobec USA, światowego lidera na tym polu, które zwiększają swoją przewagę w dziedzinie eksportu zaawansowanych technologii i inwestycji publicznych w badania i rozwój (B+R). USA zachowały przewagę wobec UE w 11 z 15 wskaźnikach innowacyjności. Są to m.in. nabór do szkół wyższych, prywatne i publiczne nakłady na B+R oraz liczba rejestrowanych patentów. Badania pokazuje także, że Japonia pozostawia UE w tyle we wszystkich tych dziedzinach.

- Nieustanny wzrost poziomu innowacyjności w całej UE napawa optymizmem, raz jeszcze udowadniając, że proces lizboński i szeroko zakrojona strategia innowacyjności przynoszą rezultaty - powiedział wiceprzewodniczący Komisji Günter Verheugen.

- Jednak wyraźne spowolnienie w doganianiu USA, a zwłaszcza rosnąca między nami przepaść w zakresie badań i rozwoju finansowanych ze środków publicznych pokazują, że potrzebny jest wzmożony wysiłek, jeżeli chcemy tworzyć w Europie więcej innowacji na światową skalę - dodał.

Raport po raz pierwszy ocenia wydajność innowacyjną, stwierdzając, że większość państw Unii nadal ma problemy z przełożeniem wiedzy na konkretną własność intelektualną. Zdaniem autorów raportu najnowsze europejskie inicjatywy, takie jak Lead Markets Initiative (inicjatywa pionierskich rynków), mająca za zadanie zwiększanie zapotrzebowania na produkty i usługi innowacyjne, mogłyby przyczynić się do rozwoju innowacyjności w UE.

W celu lepszego uchwycenia różnych aspektów procesu innowacyjności w raporcie posłużono się 25 odrębnymi wskaźnikami podzielonymi na pięć następujących kategorii: czynniki pobudzające innowacje takie jak liczba absolwentów kierunków ścisłych i technicznych; tworzenie wiedzy, w tym poziom inwestycji przedsiębiorstw w B+R; innowacyjność i przedsiębiorczość; zastosowania; prawa własności intelektualnej.

Więcej informacji na stronie internetowej:
http://www.proinno-europe.eu

Źródło:CORDIS

KOMENTARZE
Newsletter