Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Zastosowanie porfiryn w diagnostyce i terapii nowotworowej
12.11.2012

Choroby nowotworowe są najczęstszą przyczyną zgonów, nie licząc schorzeń związanych z układem krążenia. Dlatego też naukowcy poszukują złotego środka, który może okazać się skuteczną metodą w leczeniu i diagnostyce nowotworowej.

Obecnie stosowana radio- i chemioterapia to metody bardzo inwazyjne, a ich podstawową wadą jest brak selektywnego działania na komórki nowotworowe. Najczęściej prowadzi to do licznych powikłań, które związane są z uszkodzeniami zdrowych tkanek. Działania naukowców doprowadziły do powstania nowych metod zwanych terapią i diagnostyką fotodynamiczną (PDT- Photodynamic Therapy; PTT- Photodynamic Diagnosis), w których główną rolę odgrywają między innymi porfiryny.

Cząsteczka porfiryny występuje w postaci charakterystycznego makrocyklu aromatycznego, zbudowanego z czterech pierścieni pirolowych, połączonych mostkami metinowymi (=CH-).

Naturalne porfiryny odgrywają bardzo ważną rolę w przyrodzie, a ich obecność umożliwia funkcjonowanie organizmów żywych. Do najbardziej powszechnych porfiryn należą: chlorofil (porfiryna magnezu), hem (porfiryna żelaza), cytochromy (porfiryny żelaza, wewnątrzkomórkowe katalizatory reakcji redoks), peroksydazy (enzymy utleniające za pomocą H2O2) oraz układy korynowe, do których należy między innymi witamina B12.

Poznanie właściwości fizykochemicznych porfiryn naturalnych, doprowadziło do prób syntezy sztucznych układów porfirynowych. Dlatego też porfiryny i ich kompleksy z metalami są obecnie wykorzystywane jak fotoutleniacze w produkcji specyficznych barwników, półprzewodników i katalizatorów. Bardzo przydatne okazały się porfiryny w medycynie. Stosuje się je między innymi w leczeniu infekcji bakteryjnych, w technice rezonansu magnetycznego (metaloporfiryny są głównym składnikiem dożylnych środków kontrastowych) i w próbach otrzymania syntetycznych ligandów do konstrukcji modelu hemoglobiny zdolnego do całkowitego odwracalnego przyłączania tlenu.  

Jednak ich najcenniejsza właściwość została poznana stosunkowo niedawno, a dotyczy ona zdolności do selektywnego gromadzenia się tych związków w tkankach nowotworowych do kilku godzinach od aplikacji fotoutleniacza. Po wzbudzeniu nagromadzonych w tkance nowotworowej cząsteczek fotobarwnika (tzw. fotouczulacza) światłem o odpowiedniej długości fali dochodzi do powstania reaktywnych form tlenu i stresu oksydacyjnego, a w rezultacie do śmierci komórki.

Terapia fotodynamiczna jest metodą mało inwazyjną, zniszczeniu ulegają tylko tkanki nowotworowe, w których skutecznie nagromadził się fotoutleniacz. PDT niesie ze sobą też inne możliwości, okazuje się metoda ta może stać się skuteczna w leczeniu takich schorzeń jak: miażdżyca tętnic, łuszczyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

 

Monika Marek-Swędzioł

 

Źródło: biochigen.slam.katowice.pl/podrecznik/17.pdf

            www.pfb.info.pl/files/kwartalnik/4_2005/Trytek-Makarska.pdf

KOMENTARZE
news

<Marzec 2023>

pnwtśrczptsbnd
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter