Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Zasadnicze zmiany w badaniach naukowych w Polsce
09.11.2006
"Chcielibyśmy dokonać odbiurokratyzowania i odpolitycznienia badań w Polsce" - mówi minister nauki i szkolnictwa wyższego Michał Seweryński.
Zapowiada przy tym zmiany organizacyjne w systemie finansowania, nadzorowania i komercjalizowania badań naukowych w Polsce.

Jak wyjaśnił na konferencji prasowej w Warszawie 8 listopada, zamierza tego dokonać w taki sposób, "aby wyłączyć w ministerstwie dotychczasowe procedury i powierzyć je osobno ustanowionym dwóm agencjom".

Jedna z nich - Narodowe Centrum Badań i Rozwoju - miałaby, zdaniem ministra, zastosowanie bezpośrednio w gospodarce. "Centrum zajmowałoby się prowadzeniem wszystkich procedur związanych z ogłaszaniem konkursów na projekty badawcze, zawieraniem umów i nadzorowaniem ich realizacji" - wyjaśnił minister.

Druga agencja, posiadająca własny budżet, prowadziłaby, jak to ujął Seweryński, "badania dla samych badań". "Dla kultury, wiedzy i poznania. To będą kruche, słabsze i często niedoceniane badania" - tłumaczył minister.

Minister oświadczył, że resort będzie zachęcać młodzież naukową, żeby nie emigrowała i podejmowała pracę w polskim sektorze badawczym. "Żeby żaden młody polski doktor nie został zmarnowany, żeby nie odszedł z instytutu badawczego z powodu braku pieniędzy na etaty" - mówił szef resortu nauki. 

Seweryński zapewnił, że będą rosły wydatki na badania naukowe, m.in. ze środków europejskich - "tak dużych, jakich nigdy w Polsce nie było". 

Ministerstwo zamierza w najbliższym czasie wprowadzić do szkolnictwa wyższego lepiej dofinansowywane, elitarne studia doktoranckie, utworzyć Uniwersytet Wschodnioeuropejski i wdrożyć Proces Boloński, zmierzający do utworzenia do 2010 roku Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego. Proces Boloński jest ogólnoeuropejskim przedsięwzięciem, którego celem jest m.in wyrównanie poziomów kształcenia i dostosowanie systemów kształcenia do potrzeb rynku pracy.

Źródło: PAP
KOMENTARZE
news

<Październik 2025>

pnwtśrczptsbnd
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter