Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Xofigo - nowa broń w walce z rakiem prostaty zaaprobowana przez FDA
21.05.2013

Wcześnie wykryty rak gruczołu krokowego jest niemal w pełni wyleczalny. Jednak w przypadku, gdy chorobę zdiagnozowano w zaawansowanym stadium odpowiednie leczenie zmierza głównie do opóźnienia jej rozwoju oraz poprawy komfortu życia pacjenta. Od niedawna medycyna dysponuje nową bronią w walce z zaawansowanym rakiem prostaty opornym na leczenie kastracyjne. Xofigo, którego użycie FDA zaakceptowała 15 maja br., szczególnie skuteczny okazał się być u pacjentów z przerzutami do kości.

W zależności od czynników, takich jak wiek pacjenta, złośliwość nowotworu, stopień zaawansowania choroby oraz współistniejące schorzenia, medycyna dysponuje różnymi metodami leczenia raka prostaty. Najpowszechniej wykorzystywane to: zabieg chirurgiczny (np. prostatektomia, czyli operacyjne usunięcie stercza), radioterapia, terapia hormonalna i – w niektórych sytuacjach – chemioterapia. Ogólnie przyjmuje się, że u mężczyzn z nowotworem ograniczonym do prostaty, o niewielkim stopniu zaawansowania, stosuje się jedynie radykalne leczenie chirurgiczne i/lub radioterapię, natomiast w przypadkach bardziej zaawansowanych wykorzystuje się terapię hormonalną jako jedyną lub uzupełniającą formę leczenia.

 

15 maja br., trzy miesiące przed terminem, Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (ang. US Food and Drug Administration, FDA) zatwierdziła Xofigo nowy lek na zaawansowanego raka prostaty.


Xofigo to chlorek radu-223 (wcześniej funkcjonujący pod nazwą Alpharadin) opracowany przez norweską firmę Algeta ASA, w kooperacji z koncernem Bayer. Xofigo jest radioizotopem, którego okres połowicznego rozpadu wynosi 4 tygodnie co jest optymalną długością, jeśli chodzi o leki na raka. Lek, naśladując wapń wiąże się do innych składników mineralnych kości i poprzez emitowanie promieniowania alfa powoduje dwuniciowe uszkodzenia DNA komórek nowotworowych, tym samym eliminując je. Zdrowe, otaczające guza tkanki nie ulegają uszkodzeniu, a nie wchłonięte przez komórki rakowe pozostałości farmaceutyku są wydalane z organizmu.

 

"Xofigo jest drugim lekiem na raka prostaty zatwierdzonym przez FDA w ciągu ostatniego roku, który skutecznie przyczynia się do wydłużenia życia pacjentów z przerzutowym rakiem gruczołu krokowego" – podkreśla dr Richard Pazdur, dyrektor Office of Hematology and Oncology Products działającego przy FDA’s Center for Drug Evaluation and Research.

 

Bezpieczeństwo i skuteczność Xofigo oceniano w badaniu klinicznym ALSYMPCA (ang. ALpharadin in SYMptomatic Prostate CAncer) obejmującym 809 mężczyzn z objawowym, zaawansowanym rakiem prostaty opornym na leczenie kastracyjne. Badania kliniczne III fazy wykazały, że zastosowanie Xofigo przyczynia się do wzrostu o 2,8 miesiąca mediany całkowitego przeżycia pacjentów w porównaniu do chorych przyjmujących placebo. Co więce, zaobserwowano zmniejszenie bólu kości wywołanego przerzutami oraz opóźnienie postępu choroby.


Najczęstszym działaniem niepożądanym zgłaszanym przez mężczyzn poddawanych kuracji były nudności, biegunka, wymioty, obrzęk nóg, kostek lub stóp. Przyjmowaniu Xofigo często towarzyszył także niski poziom płytek krwi, czerwonych i białych krwinek (zwłaszcza limfocytów) oraz neutropenia.

 

Jak podaje Algeta ASA produkcja Xofigo trwa, a pierwsze dawki mają być gotowe w ciągu kilku tygodni. Xofigo nie został jeszcze dopuszczony do użytku poza Stanami Zjednoczonymi. Firma Bayer złożyła wniosek do Europejskiej Agencji Leków (ang. European Medicines Agency, EMA) o przyjęcie leku w terapii  pacjentów z rakiem prostaty dającym przerzuty do kości.


Anna Jasińska

 

Źródło:

  • http://www.algeta.com/news/news-article/?articleId=1702300
  • http://www.fda.gov/NewsEvents/Newsroom/PressAnnouncements/ucm352363.htm
  • http://www.xofigo-us.com/index.php
  • M.R. Harrison, T.Z. Wong, A.J. Armstrong, D.J. George. Radium-223 chloride: a potential new treatment for castration-resistant prostate cancer patients with metastatic bone disease. Cancer Manag Res., 2013, 5: 1–14.
KOMENTARZE
news

<Wrzesień 2026>

pnwtśrczptsbnd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
Newsletter