Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
X edycja konkursu "Polski Produkt Przyszłości"
06.06.2006
Konkurs „Polski Produkt Przyszłości”, objęty honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów, jest organizowany corocznie, począwszy od 1997 roku.
Od 2002 roku organizatorem Konkursu jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Celem Konkursu jest promocja i upowszechnianie osiągnięć twórców innowacyjnych produktów (wyrobów i technologii), które mają szansę zaistnieć na rynku polskim.

W dziewięcioletniej historii Konkursu zgłoszono kilkaset innowacyjnych wyrobów i technologii z różnych obszarów techniki. Zdecydowana większość projektów wywodzi się z placówek badawczo-rozwojowych, w mniejszym stopniu z przedsiębiorstw produkcyjnych i od osób fizycznych. Kapituła Konkursu w oparciu o opinie niezależnych ekspertów oceniających wnioski konkursowe nagrodziła dotychczas 18 projektów i przyznała 37 wyróżnień. Większość projektów, które zdobyły uznanie Kapituły odniosła również sukces w wymiarze gospodarczym. Produkty finalne powstałe na bazie zgłaszanych wniosków konkursowych zaistniały na rynku polskim, a niektóre z nich stały się towarem eksportowym. Sukcesy te są po części zasługą działań promocyjnych realizowanych przez PARP zgodnie z Regulaminem Konkursu. Laureaci uzyskują możliwość uczestnictwa m.in. w różnego rodzaju imprezach targowo-wystawienniczych. Ponadto informacje o nowych wyrobach i technologiach zamieszczane są w szeregu publikacji oraz przedstawiane są w środkach masowego przekazu. Dodatkowo informacje o Laureatach Konkursu przedstawiane są przez PARP podczas licznych konferencji i seminariów poświęconych tematyce innowacyjności. Uczestnicy Konkursu Do Konkursu mogą przystąpić osoby fizyczne i prawne, na przykład jednostki badawczo-rozwojowe, instytuty naukowe, przedsiębiorstwa, zakłady doświadczalne, indywidualni wynalazcy itp., z krajów Unii Europejskiej. Warunki udziału w Konkursie Przedstawienie projektu nowego, innowacyjnego wyrobu lub technologii. Do Konkursu mogą być zgłaszane programy informatyczne, jednak tylko i wyłącznie jako elementy sterowania procesem technologicznym. Kategorie Konkursu

  • „Wyrób Przyszłości”
  • „Technologia Przyszłości”
Nagrody Nagroda w obydwu kategoriach Konkursu przyznawana jest za propozycję nowego, innowacyjnego produktu doprowadzonego najdalej do etapu prac wdrożeniowych. Nagrodzeni w Konkursie otrzymują:
  • statuetkę
  • dyplom
  • możliwość posługiwania się w korespondencji i promocji Znakiem i Hasłem „Polski Produkt Przyszłości” przez 3 lata od przyznania nagrody
  • pomoc w promocji produktu
Wyróżnieni w Konkursie otrzymują:
  • dyplom
  • możliwość posługiwania się w korespondencji i promocji Znakiem i Hasłem „Polski Produkt Przyszłości” przez 2 lata od przyznania wyróżnienia
  • pomoc w promocji produktu
Wymagane dokumenty W celu przystąpienia do Konkursu należy złożyć następujące dokumenty:
  • formularz zgłoszenia projektu do Konkursu
  • dokumentację konkursową przygotowaną zgodnie z instrukcją
  • zgodę na przetwarzanie danych
Wszystkie dokumenty powinny być sporządzone w języku polskim. Formularz zgłoszenia oprócz wersji papierowej należy przygotować także na nośniku magnetycznym (1egzemplarz). Dokumenty konkursowe dostępne są w Portalu Innowacji na stronie www.pi.gov.pl Kapituła Konkursu Kapitułę Konkursu „Polski Produkt Przyszłości” powołuje Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Tryb pracy Kapituły określa regulamin Konkursu. Rozpatrywanie wniosków konkursowych Wnioski konkursowe rozpatrywane są dwuetapowo: Etap I – ocena wstępna, mająca na celu wyłonienie projektów dopuszczonych do Nagrody PPP Etap II – ocena zasadnicza każdego z projektów dopuszczonych do Nagrody PPP Eksperci Do oceny wniosków konkursowych Przewodniczący Kapituły powołuje:
  • ekspertów z grona pracowników PARP do oceny wstępnej, z możliwością powoływania ekspertów zewnętrznych
  • ekspertów zewnętrznych do oceny zasadniczej
Miejsce i termin składania wniosków konkursowych Wnioski konkursowe w dwóch egzemplarzach można składać drogą pocztową lub bezpośrednio w siedzibie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości – ul. Pańska 81/83, 00-834 Warszawa, w nieprzekraczalnym terminie do dnia: 17 lipca 2006 roku Wyniki Konkursu zostaną ogłoszone podczas gali wręczania nagród. O terminie i miejscu gali uczestnicy Konkursu będą powiadamiani w formie pisemnej. Kontakt tel.: (22) 432 83 12, e-mail: konkursppp@parp.gov.pl.

KOMENTARZE
Newsletter