Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Wywiad z Wiceprezydentem Miasta Łodzi Markiem Michalikiem dla Serwisu Biotechnologicznego
20.12.2007
Maciej Wierzbicki: Z czyjej inicjatywy postanie inkubator?

Marek Michalik: Biotechnologia jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się branż. Światowy przemysł biotechnologiczny odnotowuje średnio rocznie 20 % wzrost przychodów, a eksperci zapewniają, że tak wysokie tempo rozwoju branży bio-tech utrzyma się przez co najmniej trzy najbliższe dekady. Miasto od kilku lat wspiera odbywające się w Łodzi Międzynarodowe Targi Biotechnologii i Biobiznesu – Bioforum, które są największą imprezą tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej. Ponadto biotechnologia i tworzenie oprogramowania zostały określone w miejskim programie gospodarczym pn. „Strategia rozwoju klastra w Łodzi na lata 2007- 2015” jako sektory innowacyjne wspierające ten program, w których istnieje potencjał wielu wysokiej jakości miejsc pracy.
Ważna była inicjatywa Prezydenta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego, jednak realizacja projektu inkubatora firm biotechnologicznych w Łodzi bez dużego zaangażowana pozostałych partnerów, tj. Centrum Biologii Medycznej Polskiej Akademii Nauk oraz firmy  Bio-Tech Consulting Sp. z o.o., byłaby bardzo trudna.



W-ce prezydent Marek Michalik oraz prof. Czesław Cierniewski w trakcie otwarcia miniinkubatora


MW: Ile to będzie kosztować?

MM: W pilotażowej wersji projektu przeznaczyliśmy na to 70 tys. złotych. Mamy jednak pewność, że inicjatywa będzie się bardzo dobrze rozwijała i w kolejnych latach będziemy angażować większe środki oraz ubiegać się również o finansowanie unijne.

MW: W jakiej fazie znajduje się proces realizacji?

MM: Obecnie w Miniinkubatorze Firm Biotechnologicznych działają 2 firmy: Mabion i Proteon Pharmaceuticals. Wkrótce dołączy do nich trzecia firma. Rozpoczęliśmy również prace nad przygotowaniem założeń do wniosku o dofinansowanie projektu z funduszy unijnych.

MW: Czym będą zajmowały się te firmy?

MM: Mabion jest spółką tworzoną przez cztery przedsiębiorstwa farmaceutyczne:
•    Celon Pharma Sp. z o.o.,
•    Polfarmex S.A.,
•    Genexo Sp. z o.o.,
•    IBSS Biomed S.A.
oraz firmy prowadzące prace badawczo-rozwojowe i usługi doradztwa z zakresu biotechnologii.
Celem jest produkcja nowoczesnych leków biotechnologicznych opartych na chimerycznych, humanizowanych i ludzkich rekombinowanych przeciwciałach monoklonalnych. Jest to pierwsza, i jak dotąd jedyna, firma biotechnologiczna w Polsce rozwijająca tę technologię.
Natomiast Proteon Pharmaceuticals jest firmą typu "spin off" założoną przez naukowców, która dysponuje nową unikalną technologią wysoko wydajnego testu przesiewowego (HTS) – "Fluorescent Cell Chip" (FCC). FCC wykrywa immunomodulujące właściwości substancji chemicznych. Substancje posiadające te cechy mogą stać się nowymi lekami przeciwzapalnymi, antyalergicznymi, immunosupresyjnymi lub antynowotworowymi.  Proteon Pharamceuticals oferuje również usługowe przeprowadzenie testów przesiewowych dużych bibliotek chemicznych na rzecz firm farmaceutycznych prowadzących badania nad nowymi lekami.

MW: Jak powstanie łódzkiego inkubatora może wpłynąć na politykę innowacyjności w Polsce?

MM: Projekt związany z łódzkim inkubatorem biotechnologicznym wpisuje się w
krajową oraz regionalną politykę innowacyjności, a także w miejskie programy strategiczne.

MW: Czy założenia wpłyną na pozytywny rozwój transferu między nauką a gospodarką?

MM: Kluczowym elementem decydującym o utworzeniu inkubatora firm biotechnologicznych w Łodzi przy ul. Tylnej 3a na terenie Centrum Biologii Medycznej PAN było właśnie otoczenie naukowe. Obie firmy Mabion i Proteon Pharmaceuticals, działające już w inkubatorze, podkreślały korzyści wynikające z tej lokalizacji, czyli możliwość prowadzenia wspólnych badań oraz wykorzystania urządzeń i aparatury dostępnej w CBM PAN.

MW: Czy inkubator będzie miejscem, gdzie w wyspecjalizowanych  laboratoriach znajdą zatrudnienie najlepsi polscy absolwenci kierunków takich jak biotechnologia?

MM: Inkubator biotechnologiczny to dopiero pierwszy etap działań Miasta zmierzający do stworzenia systemu instrumentów wspierających rozwój branży biotechnologicznej w Łodzi. Mam nadzieję, że już wkrótce staniemy się biotechcity i w tej branży zostanie stworzonych wiele nowych wysokiej jakości miejsc pracy.

Maciej Wierzbicki
KOMENTARZE
Newsletter